niedziela, 24 września 2023r.

Maluch z plusem

Autor: |

Władze miasta składają wniosek o rządową dotację na budowę żłobka przy ulicy Klonowej. Do wzięcia jest nawet 3,75 mln zł. Inwestycję zaprojektowano tak, żeby placówka była gotowa w przyszłym roku.

Budowa żłobka przy ulicy Klonowej (między ulicami Kopera i Kasperka) jest już przesądzona. Inwestycja znajdzie się w projekcie budżetu miasta na 2020 rok przygotowanym właśnie przez władze miasta. Placówka pomieści 150 najmłodszych mieszkańców Świdnika w sześciu grupach.

– Żłobek powstanie w części miasta, w której jest szczególnie dużo rodzin z małymi dziećmi – tłumaczy Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika.

Żłobkową inwestycję trzeba pogodzić z dużymi i kosztownymi działaniami, które rozpoczną się lub będą kontynuowane w przyszłym roku. Dlatego magistrat szuka zewnętrznych źródeł, z których przynajmniej w części, będzie można sfinansować budowę placówki dla najmłodszych. Urzędnicy chcą sięgnąć do rządowego programu Maluch Plus.

– Kończymy pracę nad wnioskiem – informuje Marcin Dmowski, zastępca burmistrza Świdnika. Tłumaczy: – Planujemy budowę żłobka w technologii modułowej, która świetnie sprawdziła się w innych miastach. Dzięki temu placówka ma szansę powstać do końca przyszłego roku, zgodnie z zasadami programu. Budynek będzie w pełni ekologiczny i energooszczędny.

Nabór do programu trwa do 13 listopada. Wyniki konkursu Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poda do końca stycznia przyszłego roku. Dzięki temu samorządy będą miały czas na wykonania zadania.

Pierwsze podejście do Malucha

Świdnik już aplikował z sukcesem do rządowego programu. Gmina zdobyła wówczas 3,3 mln zł dotacji. Jednak okazało się, że czasu na budowę jest za mało. Placówka, zgodnie z wymaganiami programu, powinna być wybudowana i oddana do użytku do końca tego roku.

Władze miasta ogłosiły wiosną przetarg na postawienie żłobka. Jednak postępowanie unieważniono, bo żadna firma nie podjęła się budowy w tak szybkim tempie. Radni przeznaczyli więc pieniądze, m.in. na remonty w szkołach, a magistrat zmienił projekt żłobka na łatwiejszy w budowie i tańszy w utrzymaniu.

Żłobek pilnie potrzebny

W naszym mieście działają dwa żłobki prowadzone przez gminę oraz cztery prywatne. W sumie opiekę znalazło w nich ok. 155 dzieci. Żeby zaspokoić potrzeby rodziców, potrzeba jeszcze, według wyliczeń władz miasta, ok. 140 miejsc, czyli nieco mniej niż przewidziano w placówce przy Klonowej.

rp

 

Artykuł przeczytano 2328 razy

Last modified: 31 października, 2019

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »