środa, 19 czerwca 2024r.

Majowy bonus dla emerytów i rencistów

Autor: |

Ruszyły wypłaty tzw. trzynastek, czyli jednorazowych świadczeń pieniężnych. Trafią do uprawnionych razem z majową emeryturą lub rentą. W województwie lubelskim to prawie 400 tys. osób.

– Tzw. trzynastka przysługuje uprawnionym do: emerytury, renty – z tytułu niezdolności do pracy, szkoleniowej, socjalnej, rodzinnej, rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, czyli Mama4+, świadczenia pieniężnego dla cywilnych, niewidomych ofiar działań wojennych, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego oraz świadczenia i zasiłku przedemerytalnego – wylicza Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w woj. lubelskim. – Dostaną ją pod warunkiem, że 30 kwietnia mają prawo do wypłaty jednego z tych świadczeń. Jeśli na ten dzień wypłata jest zawieszona, na przykład z powodu zbyt wysokich dodatkowych zarobków, trzynastka nie przysługuje.

Ile wynosi i jak dostać świadczenie?
Aby otrzymać świadczenie, nie trzeba nic robić. ZUS wypłaci je wszystkim uprawnionym, bez składania wniosków. Kwota to dla każdego 1100 zł brutto. Z tego, w większości przypadków, trzeba potrącić zaliczkę na podatek dochodowy i składkę zdrowotną. Najczęściej „na rękę” będzie to więc 888,00 zł.
Do renty rodzinnej, którą pobiera kilkoro członków rodziny, przysługuje jedna trzynastka. ZUS podzieli ją w równych częściach na każdą uprawnioną osobę. Na przykład jeśli jedną rentę rodzinną pobierają dwie osoby, to każda otrzyma po 550 zł brutto.

Kiedy wypłata?
ZUS wypłaci tzw. trzynastki razem ze świadczeniem przysługującym za maj, w standardowym terminie płatności emerytury czy renty. Terminów w regionie jest kilka: 1, 5, 6, 10, 15, 20 i 25 dzień miesiąca. 1 maja przypada dzień wolny od pracy, dlatego dodatkowe pieniądze dotrą do części emerytów i rencistów już 30 kwietnia. Z kolei do osób pobierających świadczenia przedemerytalne trafi wraz z wypłatą przypadającą na 1 czerwca.
– Trzynastki nie podlegają zajęciom komorniczym. Zgodnie z ustaleniami, które ZUS podjął z bankami i komornikami, środki te będą mieć specjalny identyfikator, dzięki czemu nie zostaną zajęte – dodaje M. Korba.
ow

Artykuł przeczytano 2456 razy

Last modified: 30 kwietnia, 2019

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content