czwartek, 02 grudnia 2021r.

Lotnisko szuka nowych możliwości

Autor: |

Port Lotniczy Lublin opublikował wyniki działalności w październiku. Minionym miesiącu port obsłużył 15 285 pasażerów. To prawie dwa razy więcej niż przed rokiem (7818 osób) i tylko o nieco ponad 400 mniej   niż w wakacyjnym jeszcze wrześniu. W ciągu 10 miesięcy przez lotnisko przewinęło się 83 780 osób. Przy utrzymaniu się tego poziomu ruchu pasażerskiego, na 31 grudnia wynik może być lepszy niż przed rokiem (124199 pasażerów), mimo że styczeń i luty były jeszcze wtedy wolne od obostrzeń pandemicznych.

W październiku wykonano 278 operacji lotniczych, czyli o 35 więcej niż w tym samym miesiącu roku 2020. Od początku roku zanotowano ich już 2506, podczas gdy w całym 2020 roku odnotowano 2285 operacji.

Port Lotniczy Lublin planuje rozszerzenie działalności w obszarze cargo. Chce wprowadzić możliwość transportu kolejnych towarów.

– Świadczenie usług cargo rozpoczęliśmy od marca tego roku. Do końca października pośredniczyliśmy w transporcie prawie 90 ton różnego rodzaju ładunków. Wydaje się, że ten kierunek działalności portu jest bardzo obiecujący, dlatego chcemy stworzyć centrum kompetencji i specjalizacji w obszarze towarów specjalnego zastosowania i rozszerzać ofertę o coraz to nowe towary. Są nimi, między innymi: gazy, ciecze – na przykład paliwo, baterie litowe, kwasy, zasady, farby drukarskie, szybko psująca się żywność. Co ważne, samolotem pasażerskim nie da się zabrać materiałów naprawdę niebezpiecznych. To co przewożone jest transportem lotniczym jest rygorystycznie traktowane. Większe ilości bądź niestabilne chemicznie ładunki może przewozić tylko samolotem cargo – tłumaczy Piotr Jankowski, rzecznik prasowy portu.

Od 13 listopada ruszyło nowe regularne połączenie ze Świdnika. PLL Lot zainicjowały kierunek gdański, który będzie obsługiwany raz w tygodniu.

fot. Piotr Belcarz

Artykuł przeczytano 133 razy

Last modified: 15 listopada, 2021

Registration

Zapomniałeś hasło?