wtorek, 25 stycznia 2022r.

Lotnicze miasto 2022

Autor: |

Jesteśmy na progu 2022 roku. To czas, kiedy człowiek na chwilę ogląda się wstecz, dokonuje podsumowań i rusza w przyszłość. O refleksję na temat roku 2021: dobrze, że się wreszcie skończył czy też może trochę go szkoda, bo nie był aż taki zły, zapytaliśmy Marcina Dmowskiego, zastępcę burmistrza Świdnika.

– Tak naprawdę nie ma za dużo czasu na rozpamiętywanie tego, co było. Rodzą się kolejne projekty, które zaprzątają głowę. Ale faktycznie, dwa ostatnie lata wspominamy raczej bez pozytywnych emocji. Był to czas wielu wyrzeczeń, zarówno w naszym osobistym życiu codziennym, jak i funkcjonowaniu całej społeczności. Odczuwamy to również finansowo. Jednak jeśli spojrzeć na stan miasta, można go ocenić z optymizmem. Pewna wizja, która została zarysowana przed laty przez burmistrza Waldemara Jaksona i radnych jest konsekwentnie realizowana. Przejrzeliśmy niedawno wszystkie zobowiązania, jakie burmistrz podjął wobec mieszkańców i w zasadzie, po trzech latach kadencji, zostały już one zrealizowane. Nie myślę tylko o inwestycjach, ale również sferze społecznej, kulturze, oświacie i sporcie. Pracuję dla Pana Burmistrza już trzy lata i przyznam, że wiele się przez ten czas od niego nauczyłem, ponieważ ma wszystko, czego potrzebuje dobry polityk i gospodarz: wizję, koncepcję oraz konsekwencję.

– Świdnik zajął pierwsze miejsce w ubiegłorocznym, rankingu na najlepszą gminę Lubelszczyzny. Co trzeba zrobić, żeby osiągnąć taki wynik?

– Podkreślę, że nie pracujemy dla odnoszenia sukcesów w rankingach. Chodzi o to, żeby sukces przekładał się na codzienny komfort życia mieszkańców: odpowiednią infrastruktura, dobre szkoły, możliwości spędzenia wolnego czasu, rozwoju kulturalnego. Ten akurat ranking, organizowany przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej, miał jeden zasadniczy walor – walor obiektywności. Został sporządzony na podstawie badań 17 sfer życia danego samorządu, w oparciu o twarde dane Głównego Urzędu Statystycznego. Nie można też postawić mu zarzutu upolitycznienia. Dlatego mamy satysfakcję, chociaż stara prawda mówi, że łatwiej wspiąć się na szczyt niż potem się na nim utrzymać.

– Wchodzimy w etap realizacji budżetu na rok 2022. Jakie są jego najważniejsze założenia?

– W podejściu globalnym zakładamy, że każda dziedzina powinna otrzymać taką opiekę finansową, jakiej potrzebuje, oczywiście z uwzględnieniem uwarunkowań sytuacji gospodarczej i jej wpływu na finanse miasta. Wciąż będziemy stawiać na rozwój infrastruktury drogowej, chociaż mieszkańcy widzą z pewnością poprawę jej stanu w ostatnich latach. Dlatego około 20 z 40 mln zł przeznaczonych na inwestycje skierujemy na budowę dróg. Będziemy kontynuowali program asfaltowania dróg gminnych,  który został bardzo dobrze przyjęty przez świdniczan. Pozostają też duże, ważne ulice: Drewniana, Działkowca, Witosa, Wiejska. Sporą część pieniędzy planujemy przeznaczyć na infrastrukturę sportową –  gruntowną modernizację obiektów Szkoły Podstawowej nr 5, budowę hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 3, zadaszenie boiska treningowego stadionu miejskiego, a w dalszej perspektywie budę nowej hali sportowej dla miasta. Wreszcie całkowitą rewitalizację targowiska z udziałem funduszy zewnętrznych. Chcemy, żeby nie był to tylko targ, ale również miejsce spotkań mieszkańców. Niektóre z projektów będą kontynuowane w kolejnym roku, ale większość chcemy zrealizować w tegorocznej perspektywie budżetowej. Przyznam, że bardzo liczymy na dobrą koniunkturę i wsparcie funduszy rządowych i unijnych. Nie zapominamy o ważnym narzędziu montażu finansowego jakim są obligacje.

– Czego obawia się Pan na progu tego roku, a na co ma Pan nadzieję?

– Jak pewnie wszyscy obawiam się, w jakim kierunku, w związku z pandemią, będzie podążał świat, jak dotknie to nasze miasto, naszą codzienność. Liczę natomiast na to, że uda nam się wreszcie zapanować nad COVID-19, co w pewnym stopniu już się dzieje.  W utrzymaniu trendu rozwoju chcemy wykorzystać nowe rozdanie finansowe Unii Europejskiej, pod które przygotowujemy kilka projektów. Dzięki nim moglibyśmy nie tylko inwestować, ale i zrewitalizować pewne części miasta. Mam nadzieję, że ciągły proces rozwoju miasta, który obserwujemy od kilku lat nie przyhamuje i że mimo trudnych warunków będziemy w stanie go kontynuować z wykorzystaniem olbrzymich środków jakie zapisane są na inwestycje w budżetach wszystkich samorządów.

Artykuł przeczytano 238 razy

Last modified: 9 stycznia, 2022

Registration

Zapomniałeś hasło?