sobota, 20 lipca 2024r.

Lotnicze Miasteczko dla najmłodszych

Autor: |

Tak ma nazywać się nowy plac zabaw, który jeszcze w tym roku powstanie na skwerze między ulicami Głowackiego i Kościuszki, a także budynkami Przedszkola nr 3 oraz PSONI Koło w Świdniku. Tym samym zastąpi bawialnię „pod chmurką”, która, choć kultowa i lubiana przez dzieci, nadszarpnięta jest już zębem czasu.

O remont placu od dłuższego czasu apelowali rodzice maluchów, które bawią się w tym miejscu. Część znajdujących się na nim urządzeń było uszkodzonych, inne zostały pomazane, jeszcze inne po prostu się zużyły. Podczas ubiegłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego Świdnicka Rada Kobiet zdecydowała się zgłosić do konkursu projekt „Lotnicze Miasteczko dla dzieci”, zakładający modernizację  i rozbudowę przestrzeni do zabaw. Pomysł spotkał się z dużym poparciem mieszkańców, którzy zagłosowali na niego 771 razy. Tym samym inicjatywa zajęła drugie miejsce w Budżecie Obywatelskim pod względem popularności.

Teraz przyszedł czas na realizację zadania. Miasto ogłosiło już przetarg. W budżecie zapisano na nie 200 tys. zł.

– Plac był już mocno zdegradowany i potrzebował remontu. Cieszymy się, że dzięki projektowi, który Świdnicka Rada Kobiet zgłosiła do Budżetu Obywatelskiego uda się go przeprowadzić. Przedsięwzięcie zostanie zrealizowane w formie „projektuj-buduj”, dzięki czemu prace zostaną szybciej zrealizowane – mówi Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.

Na oferty firm, które chcą wykonać inwestycję miasto czeka do 31 marca. Zwycięzca przetargu będzie miał 6 miesięcy od dnia podpisania umowy na skompletowanie dokumentacji, niezbędnych pozwoleń, a także zaprojektowanie i wykonanie nowego placu. A jak będzie wyglądał?

Można powiedzieć, że będzie to kolejny, obok Leśnego Ogrodu Zabaw na osiedlu Adampol, tematyczny plac zabaw. W nawiązaniu do nazwy projektu, „Lotnicze Miasteczko” zostanie wyposażone w elementy przypominające o podniebnej tradycji Świdnika. Na placu znajdą się: duży zestaw zabawowy w kształcie samolotu ze zjeżdżalnią, przejściami i miejscami do wspinaczki, huśtawka typu bocianie gniazdo, karuzela, równoważnia, bujaki w kształcie skutera i samochodu oraz piaskownica. Dostępny będzie też zestaw zabawowy dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością, z podjazdem i windami.

Dodatkowo na placu zostanie wydzielona ścieżka edukacyjna z tablicami, które w ciekawy sposób przybliżą lotnicze tradycje Świdnika. Dzieci dowiedzą się o ważnych wydarzeniach z historii naszego miasta, a także poznają sylwetki świdniczan związanych z lotnictwem.

Nowy plac zabaw nadal będzie zacieniony. W planie modernizacji nie przewidziano wycinki drzew. Przesunięte zostanie natomiast ogrodzenie, dzięki czemu łatwiej będzie ustawić poszczególne urządzenia. Aby dzieci mogły bezpiecznie korzystać z zestawu zabawowego w kształcie samolotu, zestawu dla osób z niepełnosprawnością oraz huśtawki typu bocianie gniazdo ułożona zostanie nawierzchnia poliuretanowa amortyzująca upadek. Wszystkie urządzenia będą zbudowane z materiałów odpornych na warunki atmosferyczne.

Artykuł przeczytano 1100 razy

Last modified: 23 marca, 2023

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content