Dzisiaj, wczesnym rankiem, przed bramą główną PZL-Świdnik stanęła ciężarówka Lubelskiej Agencji Ochrony Środowiska. Oznaczało to rozpoczęcie dwudniowej akcji pod hasłem „Bądź Eko na co dzień”, polegającej na zbiórce elektroodpadów.
Władze największego zakładu przemysłowego naszego miasta nie zapomniały o Światowym Dniu Ziemi. Jest on obchodzony corocznie w celu promowania ochrony środowiska, poszerzania świadomości ekologicznej i inspirowania do życia w zgodzie z naturą.
Akcja prowadzona jest dziś i jutro, w godzinach 6.30-8.30 i 13.30-15.00. Dla pierwszych 500 osób, które wezmą w niej udział przewidziane są niespodzianki. Inicjatywa adresowana jest do wszystkich pracowników PZL-Świdnik. Wystarczy przynieść do punktu zbiórki przed bramą główną zużyty sprzęt elektryczny lub elektroniczny. Może to być zepsute żelazko, radio, monitor.
– Produkcja lotnicza nie ma wiele wspólnego z recyklingiem elektroodpadów, ale wszyscy musimy być odpowiedzialni za naszą planetę. Każdy z nas kupuje elektronikę, która z czasem się starzeje. Coś trzeba z tym zużytym sprzętem zrobić. Najrozsądniejsze jest skierowanie go z powrotem w obieg przemysłowy. Popieranie działań proekologicznych jest w naszej firmie tradycją. Zajmuje się tym Służba Bezpieczeństwa i Higieny Pracy oraz Ochrony Środowiska. W zeszłym roku, z okazji jubileuszu 70-lecia PZL–Świdnik, zorganizowaliśmy konkurs dla dzieci. Miały one za zadanie wykonanie przedmiotów nawiązujących do lotnictwa i historii fabryki z wykorzystaniem materiałów nadających się do recyklingu. Napłynęło bardzo wiele ciekawych prac. Zauważamy zatem duże zapotrzebowanie społeczne na przedsięwzięcia proekologiczne i dlatego je realizujemy. W tym roku planujemy jeszcze dwa, bądź trzy podobne wydarzenia – mówił Jacek Libucha, prezes zarządu PZL-Świdnik.
– Dzisiaj spodziewamy się zebrania co najmniej tony elektroodpadów. Drugiego dnia, kiedy informacja o akcji będzie jeszcze bardziej powszechna, z pewnością dużo więcej. Zebrane przedmioty przekażemy firmom specjalizującym się w recyklingu sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Usunięte zostaną z nich wszelkie substancje niebezpieczne, a odzyskane metale szlachetne, tworzywa sztuczne, metale ziem rzadkich, czyli wszystko co nadaje się do powtórnego przetworzenia. Oszczędzamy w ten sposób naturalne zasoby Ziemi i chronimy ją przed degradacją. Przypomnę, że tylko w 2019 roku wyprodukowaliśmy globalnie 53 mln ton elektrośmieci. Jedynie 17 procent z nich poddano recyklingowi. Akcje, jak ta, zorganizowana z inicjatywy PZL-Świdnik idealnie wpisują się w gospodarkę obiegu zamkniętego. Dlatego bardzo chętnie w nich uczestniczymy i staramy się pomagać organizacyjnie oraz sprzętowo – dodał Marcin Godlewski, prezes Lubelskiej Agencji Ochrony Środowiska.
Elektroodpady to wszystkie zużyte urządzenia działające na prąd lub baterie np.: odkurzacze, żelazka, tostery, miksery, suszarki, golarki, wagi, komputery, drukarki, laptopy, aparaty telefoniczne – tradycyjne i komórkowe, radioodbiorniki, telewizory, dyktafony, magnetofony, kamery, video, dvd, sprzęty hi-fi, narzędzia elektryczne i elektroniczne, zabawki elektroniczne, a także wielkogabarytowy sprzęt -lodówki, zamrażarki, pralki, suszarki do ubrań, zmywarki, kuchenki elektryczne, piekarniki, grzejniki elektryczne oraz klimatyzatory i wentylatory.
Dlaczego nie wolno wyrzucać zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego łącznie z innymi odpadami?
Za wyrzucenie urządzenia w miejscu do tego nieprzeznaczonym grozi kara grzywny. Elektroodpady są źródłem cennych surowców, które można ponownie wykorzystać, oszczędzając jednocześnie naturalne zasoby naszej planety. Zużyty sprzęt może zawierać substancje (np. ołów, kadm, chrom, brom, rtęć, freon), które są niebezpieczne dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska!
Artykuł przeczytano 1751 razy
Last modified: 26 kwietnia, 2022