sobota, 19 września 2020r.

Literackie spotkanie z europejskimi sąsiadami

Autor: |

Przed nami kolejne wydarzenie w ramach projektu „Czytelnicy wysokich lotów”. Tym razem uczestnicy zajęć spotkają się w „realu” i poruszą tematy dotyczące literatury włoskiej i hiszpańskiej. Organizatorem wydarzenia jest Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna.

– Poprzednie spotkania przekroczyły granice naszego miasta, województwa, a nawet… Wisłę. Odbywały się online. Zabrakło mi jednak osób powyżej 60 roku życia, które niestety nie do końca radzą sobie z obsługą webinarów. W spotkaniach uczestniczyli, między innymi: blogerzy, znawcy literatury, nasi czytelnicy i bibliotekarze. Wydarzenie było otwarte dla wszystkich – mówi instruktor Joanna Makuszewska, która jest autorką projektu.

Trzecie spotkanie odbędzie się 16 września, o godzinie 17.00, w Zaułku Poetów. W razie niepogody uczestnicy zajęć przeniosą się do Galerii Biblioteki. Tym razem poprowadzi je Kinga Kowalska, tłumaczka języka hiszpańskiego, filolożka, księgarka, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego oraz uczelni Complutense w Madrycie.

– Od wielu lat współpracuje z księgarniami, dbając o ich księgozbiór oraz organizuje wydarzenia promujące literaturę. Koordynowała również projekty upowszechniające czytelnictwo w madryckiej Casa del Lector, która jest częścią Fundacji Germán Sánchez Ruipérez. Aktualnie współpracuje z Wydawnictwem Dwie Siostry. Kinga Kowalska tłumaczy również sztuki teatralne i teksty kultury. Jest entuzjastką literatury dziecięcej, teatru i kina niezależnego – dodaje J. Makuszewska.

Podczas spotkania uczestnicy wspólnie z prowadzącą prześledzą nowo wydane tłumaczenia twórczości powstałej w Hiszpanii i we Włoszech. Zapoznają się również z trendami we współczesnej prozie obu krajów.

– Nasza biblioteka posiada wiele pozycji z literatury włoskiej i hiszpańskiej. Jestem ciekawa czy Kinga Kowalska czymś nas zaskoczy. Znamy Cabré, Falcones, Ruiz Zafóna, Eco, Ferrante, Falcones i Fallaci. To właśnie tych autorów nasi czytelnicy poszukują najczęściej – tłumaczy J. Makuszewska.

Organizatorzy spotkania nie ukrywają tęsknoty za czytelnikami. Po kilku miesiącach przymusowej kwarantanny nareszcie spotkają się na żywo.

– Tęskniliśmy za naszymi czytelnikami w tym trudnym czasie. Brakowało nam rozmów „przy biurku”, w holu biblioteki… Jest to dla nas bardzo cenne i inspirujące. Dlatego cieszymy się, że przy kawie (obiecujemy smaczną) i ciasteczkach będziemy mogli usiąść i porozmawiać, odpocząć i zapomnieć – mówi J. Makuszewska.

Zaproszenia na nadchodzące wydarzenie można odebrać w oddziale dla dorosłych, przy ulicy Niepodległości 13 bądź pod numerem telefonu: 81 751 28 04 (wewn. 27).

Czwarte i zarazem ostatnie spotkanie zaplanowano 7 października, na godzinę 17.00. Uczestnicy spotkają się w galerii biblioteki, przy ulicy Niepodległości 13. Tematem rozmów będzie literatura węgierska.

Projekt został dofinansowany z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Partnerstwo dla książki”.

nat

Artykuł przeczytano 198 razy

Last modified: 8 września, 2020

Registration

Zapomniałeś hasło?