wtorek, 16 kwietnia 2024r.

Lider regionalnej samorządności

Autor: |

Świdnik zajął I miejsce w kategorii Gminy Miejskie, a także I miejsce w kategorii Gmina – lider Powiatu Świdnickiego, w Rankingu Gmin Lubelszczyzny 2023, organizowanym już po raz siódmy przez Regionalny Oddział Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej w Lublinie. Werdykt ogłoszono dzisiaj w Trybunale Koronnym.

W pierwszej zwycięskiej kategorii Świdnik pokonał Biłgoraj i Stoczek Łukowski. Oba miasta zostały wybrane również na liderów swoich powiatów, chociaż Stoczek nie jest stolicą powiatu łukowskiego.

– Biorąc pod uwagę kryteria, jakimi kierowała się komisja oceniająca poszczególne kandydatury, było to współzawodnictwo bardzo obiektywne. Urząd Statystyczny, jeden z organizatorów rankingu wziął pod uwagę aż 16 wskaźników: od dochodów własnych danej gminy, majątkowych wydatków inwestycyjnych, zadłużenia budżetowego, stopnia wykorzystania środków zewnętrznego finansowania wydatków, po saldo migracji, wielkość wydatków na oświatę i wyniki egzaminu ósmoklasisty. Dlaczego wyliczam ich aż tyle. Po to, by uzmysłowić, co w polityce samorządów jest najbardziej doceniane. Otóż jest to dbałość o wszystkie sfery życia lokalnej społeczności. Można mieć świetne wyniki inwestycyjne, ale jeśli zaniedba się oświatę, bo mamy na przykład przejściowy kryzys budżetowy, to nie jest się dobrym samorządowcem. Od wielu lat powtarzam jak mantrę, że naczelną zasadą naszego postępowania jest strategia zrównoważonego rozwoju. Może nie pozwala ona być liderem w każdej dziedzinie, ale całościowe porównanie wypada  na naszą korzyść – mówi burmistrz Waldemar Jakson, który odebrał nagrody w obu zwycięskich kategoriach.

– Największą zaletą samorządów jest to, że jeśli już mają pieniądze, to doskonale wiedzą jak je wydać. Obserwuję to podczas moich podróży po Lubelszczyźnie. Nie tylko nowe drogi, ale również wiele innych obiektów użyteczności publicznej, które powstały w ostatnich latach daje satysfakcję, że lokalne władze są dobrymi gospodarzami na swoim terenie. Rankingi rankingami, ale najważniejszy jest wzrost komfortu życia nie tylko mieszkańców wielkich metropolii,  również mniejszych miejscowości – mówił Bolesław Gzik, wicewojewoda lubelski podczas podsumowania rankingu.

Artykuł przeczytano 303 razy

Last modified: 30 listopada, 2023

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content