Ich występy zachwycają przyśpiewkami, muzycznymi aranżacjami, tańcami oraz pięknymi, regionalnymi strojami. Zespół Tańca Ludowego „Leszczyniacy” od lat reprezentuje nasze miasto na ogólnopolskiej i światowej scenie. Dotąd jednak artyści nie mieli w swojej garderobie świdnickich strojów. Teraz to się zmieniło.
– Z przyjemnością chwalimy się, że Stowarzyszenie Przyjaciół i Wychowanków Zespołu Tańca Ludowego „Leszczyniacy” w Świdniku otrzymało dotację ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska. Edycja 2022 na zakup stroju świdnickiego dla kapeli zespołu – mówi Beata Leszczyńska, kierownik muzyczny i wokalny zespołu.
W ramach dotacji udało się zakupić 12 kompletów strojów świdnickich damskich i 12 męskich. Wygląd kostiumów udało się odtworzyć dzięki fotografii, zachowanym elementom znajdującym się w Muzeum Narodowym na Zamku w Lublinie, a także nielicznych opisów sporządzonych przez O. Kolberga w t. 16, lubelskie.
– Ubiór, szczególnie odświętny, odgrywał w kulturze ludowej niezwykle istotną rolę i nie szczędzono środków na jego upiększanie. Świadczył o sytuacji materialnej właściciela, jego statusie społecznym, ale głównie o przynależności do szerszej wspólnoty kulturowej. Był oznaką stanu cywilnego i wieku noszącej go osoby. Inaczej ubierały się dziewczęta, inaczej mężatki czy wdowy. Pewne elementy stroju odróżniały też kawalerów od mężczyzn żonatych. Młodzi mężczyźni pozwalali sobie na bardziej fantazyjne ozdoby kapeluszy i żywsze kolory kamizelek czy kaftanów – opowiada B. Leszczyńska.
Nowe stroje będą stałymi, reprezentacyjnymi kostiumami kapeli „Leszczyniaków”.

Artykuł przeczytano 1536 razy
Last modified: 17 listopada, 2022