piątek, 26 lutego 2021r.

Latarnie zaświecą ekologicznie

Autor: |

We wtorek do świdnickiego ratusza dotarła dobra informacja. Urząd otrzyma ponad 1,2 mln zł dofinansowania z unijnych środków. Pieniądze zostaną przeznaczone na wymianę oświetlenia na terenie całego miasta na ekologiczne i energooszczędne.

Już w minionym roku radni zdecydowali o przystąpieniu do unijnego programu dotyczącego promocji niskoemisyjności. Pod tą nazwą kryje się dofinansowanie wymiany dotychczasowego oświetlenia na energooszczędne. W ramach programu możliwe było otrzymanie dotacji w wysokości 85 proc. wszystkich kosztów przedsięwzięcia. Uchwała, co prawda, miała charakter intencyjny, ale pociągnęła za sobą realne działania.

Wniosek został opracowany i złożony w odpowiednim terminie. Chętnych na unijne środki było tak dużo, że świdnicki projekt znalazł się na liście rezerwowej. Przedstawiciele ratusza nie ukrywali jednak, że liczą na dofinansowanie. W tej chwili już wiadomo, że je otrzymają.

– Właśnie dotarła do nas dobra wiadomość. Okazało się, że przeszliśmy z listy rezerwowej na główną. Oznacza to, że mamy pieniądze na wymianę lamp – mówi Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.

Wartość całego projektu została wyceniona na blisko 1,8 mln zł. Z tego ponad 1,2 mln zł będzie stanowiła pomoc unijna.

– Jesteśmy gotowi do wykonania tej inwestycji. Przed nami już tylko ogłoszenie przetargu. Cieszymy się z dofinansowania, bo dzięki niemu zmodernizujemy niemal całe oświetlenie w mieście. Obecne lampy zastąpimy energooszczędnymi, a przez to ekologicznymi – dodaje zastępca burmistrza.

Władze miasta liczą również, że modernizacja dotychczasowego oświetlenia wpłynie na obniżenie rachunków za prąd. Przedstawiciele ratusza chcą wymienić ponad 900 lamp. Ale nie tylko. Oprócz samych opraw, w planach jest również montaż, w 51 miejscach na terenie miasta, specjalnych systemów inteligentnego sterowania oświetleniem. Pozwolą one na zdalne ustawienie zegara astronomicznego, który będzie kontrolował czas świecenia się lamp. Nowy system ma też dostarczać pełnych danych dotyczących zużycia energii.

 

 

 

Artykuł przeczytano 522 razy

Last modified: 19 listopada, 2020

Registration

Zapomniałeś hasło?