Zniszczone słupy oświetleniowe przy al. Lotników Polskich już od dawna zwracały uwagę mieszkańców. Po interwencji przedstawicieli miasta i powiatu, Zakład Energetyczny zrobił przegląd należących do niego latarni. Lampy mają być utrzymywane we właściwym stanie technicznym, ale nie wiadomo, kiedy zostaną wymienione.
O sprawie pisaliśmy w styczniu. Wówczas z interwencją zwrócili się do nas mieszkańcy al. Lotników Polskich. – Przy przystanku na wysokości stacji paliw, betonowe słupy oświetleniowe zostały poklejone na…. taśmę samoprzylepną – zaalarmowała nas Czytelniczka. – Nic dziwnego jednak, bo z latarni odpada beton, na wierzchu widać również kable. W kilku innych miejscach kruszące się słupy zostały wzmocnione plastikowymi obejmami. Mieszkańcy zwracali również uwagę, iż wiele z nich jest wyraźnie przechylonych nad ulicą. Pomoc w sprawie zapowiadali przedstawiciele władz miasta i powiatu, choć latarnie nie należą do żadnej z tych instytucji.
– Naszym zadaniem jest zapewnienie oświetlenia na terenie miasta. Natomiast, same słupy przy al. Lotników Polskich nie są naszą własnością. Poinformujemy o ich stanie zakład energetyczny. Będziemy sugerować przeprowadzenie ich remontu lub wymiany – mówił wówczas Przemysław Kozień z wydziału mienia komunalnego w Urzędzie Miasta.
Podobne pismo przesłali również przedstawiciele powiatu. 15 lutego do obu urzędów dotarła odpowiedź od PGE Dystrybucja S.A., która jest właścicielem latarni. „Informujemy, że RE Lublin Teren dokonał oględzin i oceny stanu technicznego przedmiotowego oświetlenia drogowego, zlokalizowanego wzdłuż al. Lotników Polskich w Świdniku. Obecnie zostały podjęte działania mające na celu zapobieganie pojawieniu się ew. zagrożeń i utrzymanie urządzeń oświetlenia drogowego, w tym słupów oświetleniowych, w należytym stanie technicznym, umożliwiającym ich prawidłowe funkcjonowanie” – można przeczytać w przesłanym piśmie.
Nie ma w nim jednak odpowiedzi na pytanie, kiedy dojdzie do wymiany słupów na nowe. Władze PGE Dystrybucja informują tylko, że jest to proces złożony „wymagający zgody władz korporacyjnych spółki”.
Artykuł przeczytano 4913 razy
Last modified: 5 marca, 2019