środa, 29 marca 2023r.

Kulturalny jubileusz

Autor: |

18 lutego 1993 roku powołano do życia Miejski Ośrodek Kultury. W przeddzień 30. rocznicy jego powstania w sali widowiskowej MOK odbyła się gala jubileuszowa, która zgromadziła przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, jednostek miejskich, instytucji i firm wspierających, a także sympatyków oraz byłych i obecnych pracowników Miejskiego Ośrodka Kultury. Spotkanie było okazją do podziękowań i wręczenia oryginalnych pamiątek. Ze sceny popłynęły również słowa uznania, gratulacje, życzenia i wspomnienia.

Miejski Ośrodek Kultury to instytucja, która tworzy przestrzeń dla działań kulturalnych Świdnika. Tu działa Kino Lot, organizowany jest Świdnik Jazz Festival, liczne koncerty, wystawy, spektakle teatralne. To również imprezy plenerowe, w tym Świdnik Air Festival, a także zajęcia artystyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Pod skrzydłami MOK działają Helicopters Brass Orchestra, Zespół Tańca Ludowego „Leszczyniacy” i Chór Męski Arion. MOK to także Strefa Historii – miejskie muzeum upamiętniające historię Świdnika i dokonania jego mieszkańców, w tym muzeum motocykla WSK. W strukturach ośrodka znajdują się również redakcje: czasopismo Głos Świdnika, magazyn miasto!, kanał Świdnik TV oraz miejski portal internetowy Świdnik – wysokich lotów.

– Szanowni Państwo, bardzo dziękujemy za Waszą obecność i możliwość wspólnego świętowania 30-lecia Miejskiego Ośrodka Kultury w Świdniku – mówił Adam Żurek, dyrektor MOK. – Dziękujemy panu ministrowi Arturowi Soboniowi, panu burmistrzowi Waldemarowi Jaksonowi, jego zastępcy Marcinowi Dmowskiemu, wieloletniej sekretarz miasta Ewie Jankowskiej, radnym Rady Miasta i pracownikom urzędu miejskiego. Jesteśmy wam wdzięczni za to, że miasto Świdnik jako nasz organizator, którego reprezentuje burmistrz, jest zarówno wymagający, inspirujący, wspierający, jak i okazujący troskę. Serdecznie dziękujemy spółkom miejskim, firmom Pegimek, Remondis i PEC. Można powiedzieć, że to nasza podpora finansowa i organizacyjna. Dziękujemy tym, którzy wspierają naszą instytucję finansowo i organizacyjnie: Urzędowi Marszałkowskiemu, Powiatowi Świdnickiemu. Dziękujemy naszym sponsorom i partnerom. Dziękujemy instytucjom miejskim, placówkom oświatowym, stowarzyszeniom, fundacjom, które organizują wspólnie z MOK różne wydarzenia. Dziękujemy za Wasze zaufanie, za możliwość współpracy z Państwem. Gdybyśmy na każde wydarzenie, które zorganizowaliśmy lub współorganizowaliśmy, przeznaczyli 15 sekund, to ich wyliczanie trwałoby ponad 20 godzin. Świadczy to o tym, że warto było, aby w Świdniku powstał Miejski Ośrodek Kultury oraz że naprawdę dokładamy wszelkich starań, by tych wydarzeń kulturalnych było jak najwięcej i by każdy mieszkaniec Świdnika a nawet Lubelszczyzny znalazł tu coś dla siebie. To wszystko dzieje się dzięki osobom, które były zatrudnione w Miejskim Ośrodku Kultury i których mamy przyjemność gościć dzisiaj, oraz tych wszystkich, którzy tworzą naszą instytucję obecnie. Bardzo serdecznie dziękujemy za Wasze zaangażowanie, działalność na rzecz instytucji, życzliwość, serdeczność i chęć służenia innym zawsze w kontekście dbałości o szczegóły i profesjonalizm. To zaangażowanie często jest ciężkim fizycznym wysiłkiem, w różnych warunkach, miejscach i porach. Ale mamy nadzieję, że jeszcze wiele razy będziemy to przeżywać, bo możliwość tworzenia wydarzeń jest czymś naprawdę niezwykłym.

Gratulacje i życzenia

Podczas uroczystości nie zabrakło słów uznania i życzeń kolejnych pięknych jubileuszy, a także wspomnień związanych z MOK.

 – Miejski Ośrodek Kultury buduje tożsamość miasta i daje nam, mieszkańcom, dużo radości i rozrywki, sprawiając, że chętnie tu przychodzimy – mówił wiceminister Artur Soboń. – Jako dziecko nie znałem nazwy Miejski Ośrodek Kultury, ale przychodziłem do kina „Lot”, które samo w sobie było miejscem bardzo atrakcyjnym. Jako młody człowiek pomagałem jako wolontariusz w pierwszym Świdnik Jazz Festival, co było dla mnie ogromną satysfakcją, bo spotkałem tu takie legendy jak Elvin Jones czy Nicolas Phyton. Wspaniale, że coś takiego udało się zorganizować, a potem kontynuować. W 2013 roku, dzięki burmistrzowi Waldemarowi Jaksonowi i ówczesnym jego zastępcom Andrzejowi Radkowi i Ryszardowi Sudołowi, została przeprowadzona modernizacja budynku, ale z zachowaniem tej tradycyjnej, nawiązującej jeszcze do poprzedniej epoki, ale bardzo znamiennej i atrakcyjnej artystycznie mozaiki kina. Takiego obiektu wiele miast może nam pozazdrościć. MOK to miejsce skupiające całość świdnickiej kultury i dobrze współpracujące z innymi instytucjami, które też zajmują się tą dziedziną. Ogromne wydarzenia jak Świdnik Air Festival, które są wielkim wyzwaniem organizacyjnym, pokazują, że  MOK radzi sobie z nim lepiej niż niejedno miasto z podobnymi imprezami. I wreszcie MOK to redakcje Głosu Świdnika i portalu Świdnik wysokich lotów, które rzetelnie  informują i relacjonują wszystkie lokalne sprawy i ważne wydarzenia. Dyrekcja oraz wszyscy pracownicy Miejskiego Ośrodka Kultury robią kawał dobrej roboty i za to serdecznie im dziękuję.

Głos zabrał również burmistrz Waldemar Jakson: – Kultura od zawsze była w genach świdniczan. Pamiętam Zakładowy Dom Kultury, gdzie swoją karierę zaczynał pan Henryk Maruszak i wielu innych zacnych ludzi, były też piękne inicjatywy, na przykład Dyskusyjny Klub Filmowy, Iskra ze sławnymi dyskotekami. Władzy nie pozostawało więc nic innego, jak to dalej rozwijać. W 2013 roku budynek przeszedł generalną modernizację, na co otrzymaliśmy spore środki z zewnątrz, ale ten proces ulepszania trwa do tej pory. Obserwując inne miasta, z 90 procentową pewnością mogę powiedzieć, że żaden MOK nie ma takiego zespołu pracowników, jaki ma ten w Świdniku. Oprócz organizowania dużych imprez jak Świdnik Air Festival, Pożegnanie Lata, Spotkania Teatrów Ulicznych, w których uczestniczą tysiące ludzi, trzeba pamiętać również o tym, że MOK jest partnerem dla lokalnych stowarzyszeń i instytucji, w organizowaniu różnych wydarzeń edukacyjnych, kulturalnych i sportowych, a także i o tym, że jako pierwszy zorganizował akcję pomocową dla uchodźców z Ukrainy. Siła tej jednostki leży więc w ludziach – kierownictwu i pracownikach,  infrastrukturze oraz tradycji. Jako władze miasta staramy się, aby sumy przeznaczane co roku na kulturę były na tym samym poziomie co w roku poprzednim. Od 2018 roku dotacje dla MOK-u wyniosły ponad 20 mln zł. Zawsze uważamy, że to jest bardzo dobra inwestycja, inwestycja w nasze niematerialne dziedzictwo. Bardzo serdecznie dziękuję dyrekcji i całej załodze Miejskiego Ośrodka Kultury.

Bożena Szydło w imieniu marszałka Jarosława Stawiarskiego przekazała na ręce Katarzyny Lis i Adama Żurka dyplom uznania. Odczytała też list gratulacyjny: – Szczególnie ciepłe słowa kieruję pod adresem głównych bohaterów dzisiejszej uroczystości: twórców, artystów, animatorów kultury, pracowników, którzy swoim działaniem przyczyniają się do prężnego rozwoju instytucji. Kultura w swojej istocie tworzy przestrzeń, w której człowiek uwidacznia duchowy wymiar swoich działań, wzbogaca osobowość i rozwija wrażliwość. Wszyscy państwo odczuwacie na co dzień, że wasza praca jest rodzajem służby, wymagającej ogromnego zaangażowania oraz niejednokrotnie poświęcenia czasu prywatnego. Jestem przekonany, że podejmowane przez państwa inicjatywy, wkładany w nie trud, aktywność są wyrazem troski o człowieka, jego pełny rozpój, a także o dziedzictwo kulturowe naszej małej ojczyzny. Wszystkim zaangażowanym w działalność Miejskiego Ośrodka Kultury życzę dalszych sukcesów, powodzenia w realizacji ambitnych przedsięwzięć oraz wielu inspirujących pomysłów, by czynić swoje otoczenie jeszcze piękniejszym. Niech długoletnie doświadczenie będzie dla państwa inspiracją do dalszego wspólnego działania i wychodzenia naprzeciw potrzebom aktywnego uczestnictwa w kulturze oraz współtworzenia wartości kulturowych wśród mieszkańców naszego regionu.

Paweł Paszko przekazał w imieniu wojewody Lecha Sprawki medal i dyplom uznania „za zaangażowanie, utrzymanie i rozwój i promocję dorobku kulturowego miasta Świdnik, upowszechnianie różnego rodzaju aktywności artystycznej umożliwiającej rozwijanie twórczej pasji i talentu mieszkańców regionu, kształtowanie osobowości dzieci i młodzieży oraz przygotowanie ich do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym, wzmacnianie więzi społecznych poprzez organizację imprez kulturalnych, charytatywnych, patriotycznych i sportowych”.

Gratulacje i życzenia złożyli również: Włodzimierz Radek, przewodniczący RM, Romuald Gumienniak z zarządu Powiatu Świdnickiego, Andrzej Mańka, przewodniczący Rady Powiatu i dyrektor Centrum Usług Społecznych, Jerzy Irsak, prezes P. K. Pegimek i wiceprezes Justyna Mierzwa, Radosław Szczerba, wiceprezes MKS Avia Świdnik, Katarzyna Marjasiewicz, dyrektor Centrum Kultury Gminy Mełgiew, Małgorzata Gryglicka-Szczepaniak z Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, a także przedstawiciele świdnickich placówek oświatowych, instytucji, stowarzyszeń, sympatycy i przyjaciele MOK.

Jubileuszowe pamiątki

Działania Miejskiego Ośrodka Kultury nie byłyby tak atrakcyjne i nie docierały do szerokiej publiczności, gdyby nie pomoc wielu instytucji i sponsorów.Podziękowania za działania wspierające świdnicką kulturę z rąk Adama Żurka, dyrektora MOK i Katarzyny Lis, zastępcy dyrektora MOK odebrali: w imieniu własnym i swojego zastępcy Marcina Dmowskiego burmistrz Waldemar Jakson, w imieniu Rady Miasta jej przewodniczący Włodzimierz Radek,  Artur Soboń, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, dla Urzędu Marszałkowskiego Bożena Szydło, skarbnik Urzędu Marszałkowskiego, dla Przedsiębiorstwa Komunalnego Pegimek zastępca prezesa Justyna Mierzwa oraz prezes Jerzy Irsak, dla spółki Remondis prezes Krzysztof Falenta, dla Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej PEC Andrzej Radek, zastępca prezesa, dla MKS Avii Świdnik wiceprezes Radosław Szczerba, dla Centrum Usług Społecznych dyrektor Andrzej Mańka, dla Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego „PZL-Świdnik” Andrzej Dyzma, dla  Portu Lotniczego Lublin prezes Andrzej Hawryluk, dla Lubelskiego Węgla Bogdanka Grzegorz Szkutnik, kierownik działu promocji i marketingu, dla Perła-Browary Lubelskie Kamila Sarzyńska, dla Bricomarché Świdnik prezes Bartosz Chudzik, dla Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” WSK „PZL-Świdnik” Tomasz Kasperski, zastępca przewodniczącego.

Słowa uznania i podziękowania dyrekcja MOK skierowała również do zespołów działających w strukturach Miejskiego Ośrodka Kultury w Świdniku, które stanowią trzon świdnickiej kultury i tożsamości miasta. Beata i Lech Leszczyńscy odebrali je dla Zespołu Tańca Ludowego „Leszczyniacy”, Henryk Maruszak, wieloletni dyrygent Helicopters Brass Orchestra, jej obecny dyrygent Rafał Maruszak i Karol Dziubak, prezes Towarzystwa Przyjaciół Świdnickiej Orkiestry Dętej dla grupy, która od 70 lat jest obecna w życiu kulturalnym i społecznym miasta, a Eugeniusz Hyz i dyrygent Rafał Palutkiewicz w imieniu chóru męskiego Arion.

Jubileuszowe pamiątki powędrowały również do Bożeny Strzyżewskiej i Doroty Rudnik, które związane są z ośrodkiem od początku jego działalności. Odebrały je w imieniu wszystkich pracowników MOK.

– Podziękowań i wyrazów uznania było dzisiaj naprawdę dużo, więc nie pozostaje mi nic innego jak również Państwu podziękować, ale Państwu  jako widzom i uczestnikom kultury, ponieważ bez Was w tej roli nie byłoby kultury i Miejskiego Ośrodka Kultury w Świdniku – powiedziała Katarzyna Lis, zastępca dyrektora MOK. 

Zgromadzeni na uroczystości obejrzeli materiał video ukazujący działania Miejskiego Ośrodka Kultury, a na zakończenie mieli okazję posłuchać koncertu Ani Rusowicz.

aw

« z 2 »

Artykuł przeczytano 384 razy

Last modified: 17 lutego, 2023

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »