sobota, 24 lutego 2024r.

Krwiodawcy znów pomagają

Autor: |

Od marca walczymy z niebezpiecznym wrogiem jakim jest koronawirus. Przez kilka miesięcy Klub HDK-PCK im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki przy „PZL-Świdnik” S.A. nie mógł zrealizować żadnej z zaplanowanych wcześniej akcji. Udało się to dopiero pod koniec maja.

Zbiórki odbyły się w Mełgwi i w “PZL-Świdnik”. Zgłosiło się blisko 100 osób, z czego krew oddało 90. Pozyskano ponad 40 litrów bezcennego leku.
– Bardzo wszystkim dziękujemy. Ciągle jednak brakuje krwi do przeprowadzania zabiegów operacyjnych ratujących życie. Dlatego już teraz zapraszamy do licznego uczestnictwa w kolejnych akcjach. Każdy kto odda krew, otrzyma voucher na lody Bąbel Love – zachęca Andrzej Słotwiński, prezes honorowy klubu.
2 lipca ambulans lubelskiego RCKiK pojawi się na parkingu przed „PZL-Świdnik”. Chętni mogą się zgłaszać w godzinach w godz. 8.00 – 13.00. 12 lipca zaplanowano akcję przy kościele NMP Matki Kościoła, z okazji rocznicy Świdnickiego Lipca. Ambulans będzie dostępny w godz. 8.30 – 14.00. Krew będzie też można oddać 26 lipca, w parafii pw. Św. Kingi, w godz. 8.30 – 14.00.
Aby wziąć udział w akcji, należy przyjść zdrowym i wypoczętym, po lekkim, beztłuszczowym posiłku. Dzień wcześniej trzeba wypić ok. 2 litrów płynu, a 2 doby przed zbiórką nie wolno spożywać alkoholu. Należy mieć ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem.

Dla dzieci
Świdniccy krwiodawcy nie tylko ratują życie, ale także pomagają najmłodszym, szczególnie podopiecznym domów dziecka. 1 czerwca przekazali placówkom w Rybczewicach, Lublinie i Woli Gałęzowskiej po 1000 zł na organizację zabaw z okazji Dnia Dziecka. Kontynuują również akcję “Gorączka złota”, zorganizowaną z Polskim Czerwonym Krzyżem. Polega ona na zbiórce monet 1,2 i 5-groszowych, z przeznaczeniem na letni wypoczynek dzieci i młodzieży oraz zakup wyprawek szkolnych.
– Mimo pandemii i niepewności co do organizacji wyjazdów kolonijnych i obozów, zachęcamy świdniczan do wsparcia akcji. Pieniądze na pewno zostaną dobrze wykorzystane. Dotychczas zebraliśmy ponad 1200 kg złota, co daje kwotę ponad 12 tys. zł. Serdecznie dziękujemy wszystkim ludziom dobrej woli za dotychczasowe, wspólne działania na rzecz potrzebujących – mówi A. Słotwiński.
Specjalne skarbonki na monety stoją w Urzędzie Miasta, Starostwie Powiatowym, “PZL-Świdnik”, Urzędzie Gminy Mełgiew, a także we wszystkich szkołach w naszym mieście oraz w placówkach w Piaskach i Trawnikach.
aw, fot. HDK-PCK

Artykuł przeczytano 1486 razy

Last modified: 1 lipca, 2020

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »