sobota, 24 lutego 2024r.

Koniec roku z nagrodami dla licealistów

Autor: |

Od dwóch tygodni uczniowie wypoczywają na zasłużonych wakacjach, nadal jednak prezentujemy ich sukcesy z ostatnich dni roku szkolnego. Miłą niespodziankę przy odbiorze świadectw przeżyli Bartłomiej Płoszaj i Maciej Radek z II Liceum Ogólnokształcącego im. K. K. Baczyńskiego. Jak się okazało, uzyskali II miejsce w ogólnopolskim konkursie na najlepszą prezentację multimedialną „Ukraina na sportowo”. Nagrodę za III miejsce odebrała Wiktoria Buda z I Liceum Ogólnokształcącego im. Wł. Broniewskiego.

To już dziewiąta edycja konkursu, zorganizowanego przez dr Dagmarę Nowacką i dr. Alberta Nowackiego z katedry Filologii Słowiańskiej i Lingwistyki Stosowanej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Jego celem jest popularyzacja wiedzy o Ukrainie, jej kulturze, obyczajowości i literaturze wśród polskiej młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych. W tym roku rywalizacją skoncentrowała się wokół sportu, między innymi jego historii na ziemiach ukraińskich, popularnych dyscyplinach i sportowcach oraz organizacji zawodów krajowych i międzynarodowych. Była również dobrym sprawdzianem opanowania umiejętności związanych z technicznym przygotowaniem projektów multimedialnych.
Licealiści z „Baczyńskiego”, którzy uczęszczali do klasy Ie, postanowili wspólnie zmierzyć się z historią rożnych dyscyplin sportowych.
– Informacje o konkursie przekazała nam wychowawczyni Magdalena Skwarczyńska-Zuch. Od razu wyraziliśmy zainteresowanie, bo temat sportu jest nam bliski od najmłodszych lat. Możliwość poznania dyscyplin sportowych, które są popularne na Ukrainie, w tak przyjemny sposób, jakim jest stworzenie prezentacji, jeszcze bardziej utwierdziła nas w tym, że musimy spróbować – wyjaśniają Bartek i Maciek.
Nagrodzona praca skupia się głównie na piłce nożnej i lekkoatletyce. Przybliża również najlepszych sportowców z tych dziedzin.
– Chcieliśmy opisać wszystko bardzo szczegółowo i chyba nam się udało – śmieją się chłopcy. – Załączyliśmy też kilka filmów oraz zdjęć, aby prezentacja nie składała się tylko z suchych faktów. Informacji w głównej mierze szukaliśmy w Internecie, ale pomagali również rodzicie, którzy byli bardziej obeznani z wydarzeniami lat 90.
Licealiści przyznają, że nagroda jest dla nich dużym wyróżnieniem i zmotywowała ich do udziału w kolejnej edycji konkursu.
– Do rywalizacji przystąpiło wielu uczniów z województwa lubelskiego, więc uzyskanie drugiego miejsca już podczas pierwszego podejścia na pewno będzie dla nas impulsem do dalszych działań w następnych latach – podkreśla Bartek.
– Cieszymy się, że możemy reprezentować świdnicką szkołę i zaznaczać jej obecność w ogólnopolskich konkursach – dodaje Maciek. – Organizatorzy ufundowali ciekawe nagrody, bardzo wartościowe książki. Jedna opowiada o wielkim głodzie na Ukrainie, a druga o dziennikarzu, który jako pierwszy napisał prawdę o tych makabrycznych wydarzeniach.

Wiktoria Buda jest uczennicą III klasy. Wzięła udział w konkursie, ponieważ chciała dowiedzieć się czegoś więcej o naszych wschodnich sąsiadach i ich kraju. W swojej pracy zaprezentowała historię ukraińskiego boksu i jego zawodników.
– Uznałam, że propozycja KUL jest idealnym sposobem na poznanie ukraińskiej kultury oraz porównanie jej z polską. Tematy zawsze są różnorodne, dzięki czemu każdy może znaleźć coś dla siebie. Wyróżnienie jest dla mnie motywacją do udziału w następnej, jubileuszowej edycji – mówi Wiktoria.
aw, fot. II LO, W. Buda

Artykuł przeczytano 2378 razy

Last modified: 8 lipca, 2020

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »