piątek, 01 marca 2024r.

Komu mieszkanie?

Autor: |

Rozpoczęcie budowy nowych bloków w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus, rozbudziło dyskusję o kryteriach ich przyznawania. W opracowaniu zasad wezmą udział radni, choć nie wszystkie będą od nich zależały.

Budowa świdnickich Mieszkań Plus rozpoczęła się kilka tygodni temu. Szybko rozgorzała również dyskusja nad kryteriami wyboru najemców powstających lokali. Swoje propozycje na portalu społecznościowym zamieścił radny Marcin Magier.

Proponował premiowanie przede wszystkim osób nieposiadających własnych lokali, mieszkających w Świdniku i tu rozliczających się z podatków. Dodatkowe punkty, według radnego, mogłyby otrzymać osoby posiadające dzieci, samotnie je wychowujące, niepełnosprawni oraz młodzi, do 35 lat.

Pod postem rozgorzała dyskusja, pojawiły się dziesiątki komentarzy. Internauci zgłaszali również swoje propozycje kryteriów. Na ostatniej sesji głos w sprawie, zabrał również wiceprzewodniczący Rady Miasta, Andrzej Krupa: – Zanim rozpoczniemy opracowywanie kryteriów, proponuję żeby do zespołu, który zajmie się ich tworzeniem, dołączyli radni, po jednej osobie z każdego klubu.

– Pomysł jest bardzo dobry. Przy tworzeniu list mieszkaniowych zawsze powoływaliśmy jak najszerszą komisję. Dzięki temu można było gruntownie zbadać sytuację osób starających się o miejski lokal i uniknąć zarzutów o niesprawiedliwość – mówił burmistrz Waldemar Jakson.

Okazuje się, że nie na wszystkie kryteria świdniccy radni będą mieć wpływ. Dwa z nich są z góry ustalone i sprawdzane przez spółkę PFR Nieruchomości, która realizuje rządowy program Mieszkanie Plus. O lokale będą mogły starać się osoby, które nie mają prawa własności lub współwłasności do mieszkania, domu lub lokalu spółdzielczego. Muszą się także wykazać tzw. zdolnością czynszową, czyli dochodami, które pozwolą im na terminowe opłacanie należności za wynajęte mieszkanie.

– Natomiast my ustalimy kryteria dodatkowe. Chodzi nam o to, żebyście państwo pomogli nam je wybrać, wskazać te, które będziemy preferować i które znajdą się w projekcie uchwały. Zależy nam, żeby takie propozycje nie wychodziły tylko z urzędu. Tym bardziej, że zainteresowanych programem jest więcej niż mieszkań – tłumaczyła na sesji Ewa Jankowska, sekretarz miasta.

Ostatecznie Włodzimierz Radek, przewodniczący Rady Miasta zdecydował o skierowaniu sprawy do zespołu międzykomisyjnego. W jego obradach uczestniczą wszyscy przewodniczący komisji rady i przedstawiciele klubów.

 

Na jakie kryteria stawiają samorządy?

W Kępicach na Pomorzu pierwszeństwo otrzymają rodziny z dziećmi, osoby z wyższym wykształceniem, które  gmina chce zachęcić do pozostania na jej terenie, oraz niepełnosprawni. Katowiccy radni najwięcej punktów przyznają rodzinom wielodzietnym, rozliczającym się w stolicy aglomeracji śląskiej oraz osobom młodym, do 35 lat. W Białej Podlaskiej pierwszeństwo mają jej mieszkańcy, rodziny z dziećmi, a także niepełnosprawni.

 

Artykuł przeczytano 2313 razy

Last modified: 14 lutego, 2020

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »