sobota, 24 lutego 2024r.

Kilometry rur na wagę złota

Autor: |

Kończą się przygotowania do jednej z największych i najważniejszych inwestycji w Świdniku. Jeszcze w tym miesiącu Przedsiębiorstwo Komunalne Pegimek ogłosi przetarg na budowę nowej magistrali wodnej. Do wymiany przeznaczono 11 kilometrów rur.

Woda, którą mamy w kranach, płynie do zbiorników magazynowych przy ul. Kusocińskiego 11 – kilometrowym systemem rur. Magistrala powstała jeszcze w latach 80. ubiegłego wieku. Jest już bardzo wysłużona.

– Musimy zadbać o bezpieczeństwo mieszkańców. Dlatego zdecydowaliśmy się na budowę nowej – tłumaczy burmistrz Waldemar Jakson.

Zadanie przypadło miejskiej firmie Pegimek. Budowa rozpocznie się, w zależności od wyników przetargu, wiosną i potrwa maksymalnie do sierpnia 2021 roku. Jakie są największe wyzwania związane z inwestycją? Po pierwsze pieniądze. Na zaopatrzenie miasta w dobrą wodę potrzeba milionów złotych.

Początkowo koszt inwestycji szacowany był na ok. 16,5 mln zł. Jednak teraz władze spółki spodziewają się, że za nową magistralę trzeba będzie zapłacić ok. 18 mln zł.

– Obserwujemy rynek, rosnące ceny materiałów i idące w górę koszty pracy. Ostateczną cenę poznamy po rozstrzygnięciu przetargu – podkreśla Jerzy Irsak, prezes PK Pegimek.

Takiej inwestycji przedsiębiorstwo nie ma szans wykonać korzystając tylko z własnych funduszy. Miejska firma postarała się o dotację z Unii Europejskiej. Prace nad projektem trwały kilka lat. Wniosek został bardzo dobrze oceniony i Świdnik dostanie ok. 10,5 mln zł (ponad 60 proc. kosztów). Umowa została podpisana w sierpniu, w Urzędzie Marszałkowskim w Lublinie. Wkład własny spółka pokryje z pożyczki.

Dużym wyzwaniem będzie również konieczność zapewnienia dostaw wody dla mieszkańców w trakcie budowy. Miasto nie może być jej pozbawione. Dlatego wykonawca najpierw zrobi jedną nitkę, a potem przełączy się na drugą.

– To kosztowne przedsięwzięcie, ale trzeba je wykonać. Dzięki niemu miasto będzie miało bezpieczny dostęp do lepszej jakości wody przez następne 20-30 lat – podkreśla J. Irsak. I tłumaczy: – To niewidoczna, lecz strategiczna inwestycja dla miasta, największa w historii PK Pegimek. Nie chodzi o to by łatać starą, zużytą magistralę, tylko żeby mieć pewność, że system doprowadzania wody będzie działał niezawodnie.

Zwycięzca przetargu wykona modernizację metodą bezwykopową. Zmiany czekają również system sterowania studniami. PK Pegimek uruchomi też internetowe biuro obsługi klienta. Dzięki niemu, mieszkańcy będą mogli, m.in. na bieżąco śledzić swoje rachunki i komunikować się z pracownikami przedsiębiorstwa.

rp

Artykuł przeczytano 1798 razy

Last modified: 21 listopada, 2019

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »