środa, 06 grudnia 2023r.

Ile mamy z Unii?

Autor: |

5428 zł – tyle, w przeliczeniu na głowę jednego mieszkańca, zdobyły władze Świdnika w ostatnich latach z budżetu Unii Europejskiej. Z dofinansowaniem budowana jest m.in. ulica Kusocińskiego, kolektor deszczowy i zielone parki.

Ranking wykorzystania unijnych dotacji przez krajowe samorządy przygotował portal Polskiej Agencji Prasowej. Do ułożenia listy wykorzystał dane Głównego Urzędu Statystycznego, dotyczące wykorzystania środków z budżetu europejskiego na lata 2014 – 2020.

Co się okazało? Świdnik jest w pierwszej dziesiątce miast z naszego województwa. W sumie wartość projektów unijnych, realizowanych w naszym mieście, wynosi 213,4 mln zł. Oznacza to, że na każdego mieszkańca Świdnika przypadło 5428 zł. W całym regionie na pierwszym miejscu jest Lublin, a później Chełm i Zamość.
– Cały czas szukamy możliwości po
zyskania środków zewnętrznych. Aplikujemy o pieniądze na bardzo różne przedsięwzięcia. Montaż finansowy jest dla nas kluczowy przy realizacji każdej inwestycji. Chodzi o to, żeby w miarę możliwości, odciążyć budżet miasta – tłumaczy Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika.

Wielkie budowy

Dwa największe przedsięwzięcia realizowane w Świdniku dzięki wsparciu z UE, to budowa ulicy Kusocińskiego oraz dokończenie kolektora deszczowego.

Na drogową inwestycję władze miasta zdobyły ok. 17 mln zł. Kusocińskiego będzie gotowa jesienią przyszłego roku. Na ułożenie kolektora deszczowego wraz ze zbiornikiem retencyjnym i oczyszczalnią wody, UE dołożyła ok. 29 mln zł. To rekordowe dofinansowanie w historii Świdnika.

Unijne dotacje pomogą również zorganizować m.in. 4 nowe parki miejskie (ok. 6 mln zł dotacji), zrewitalizować centrum Świdnika (10 mln zł), czy zainstalować w domach ekologiczne źródła energii, a także unowocześnić Urząd Miasta (mieszkańcy będą mogli załatwić urzędowe sprawy bez wstawania od komputera).

Szansa na miliony

Na tym nie koniec. Świdnik ma szansę na kolejny duży zastrzyk pieniędzy. Tym razem stawką jest nawet 10 mln euro z tzw. funduszy norweskich, w ramach programu “Rozwój Lokalny”. Co ważne, w grę wchodzi 100 proc. dofinansowania. Miasto nie będzie musiało dokładać własnych pieniędzy. W magistracie nad przygotowanie projektów pracuje zespół urzędników.

W lipcu odbyły się pierwsze konsultacje społeczne. Mieszkańcy mogli na nich poznać plany władz miasta i przedstawić swoje propozycje. Wśród pomysłów jest m.in. utworzenie Miejskiego Centrum Usług Społecznych, zorganizowanie parku wodnego i edukacyjnych, przebudowa miejskiego targowiska czy uruchomienie wewnętrznej, miejskiej komunikacji zbiorowej. Urząd nadal czeka na pomysły i uwagi związane z programem “Rozwój Lokalny”. Można je przekazać osobiście lub wysyłać na adres e-mail: wfe@e-swidnik.pl.

Artykuł przeczytano 920 razy

Last modified: 2 sierpnia, 2019

WordPress PopUp Plugin

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »