czwartek, 18 kwietnia 2024r.

III Świdnik Air Festiwal – organizatorzy odsłaniają karty!

Autor: |

Za niespełna miesiąc na lotnisku trawiastym w Świdniku odbędą się największe pokazy lotnicze w regionie. Dzisiaj, podczas konferencji prasowej organizatorzy poinformowali o kolejnych gwiazdach lotniczych pokazów oraz uruchomieniu sprzedaży biletów na III Świdnik Air Festival 2023.

– Lotnictwo od zawsze stanowiło jeden z fundamentów tożsamości naszego miasta. To dla nas ważne, żeby przypominać o nim w sposób nowoczesny i atrakcyjny – mówił burmistrz Waldemar Jakson. – Staramy się, żeby tegoroczne lotnicze święto było co najmniej tak dobre jak poprzednie. Świdnik Air Festival to wydarzenie podczas którego zobaczymy najlepszych pilotów z Polski i świata, nie zabraknie też lokalnych akcentów, takich jak replika przedwojennej konstrukcji RWD8 czy AN-2, potocznie zwany „Antkiem”.

Dotąd organizatorzy ujawnili kilka lotniczych załóg, które wystąpią podczas czerwcowych pokazów. Podczas konferencji obecny był Dyrektor tegorocznych pokazów lotniczych Maciej Madej, który przedstawił więcej szczegółów dotyczących programu.

– Jestem przekonany, że fani lotnictwa docenią program tegorocznych pokazów. Dzisiaj możemy już zdradzić największe gwiazdy – Fundacja Eskadra zaprezentuje samoloty odrzutowe Lim-2 i SBLim-2, za których sterami usiądą Bartłomiej Maciejczyk i Mateusz Strama. Wszystkich, którzy widzieli bilbordy nie zdziwi obecność Łukasza Czepieli, wykona akrobację na samolocie Edge540. Niewątpliwą ciekawostką będzie pokaz słowackiej grupy Retro Sky Team, która zaprezentuje rekonstrukcję bitwę powietrzną z czasów II wojny światowej. Na świdnickim niebie pojawi się też legenda akrobacji lotniczej – litewski pilot Jurgis Kayris na SU-31. Publiczności nie pozwolimy odpocząć nawet na chwilę, na niebie pojawi się wiele maszyn, min. odrzutowe Iskry, grupa akrobacyjna Firebirds, historyczny „Wiedeńczyk”, a finałem naszych pokazów będzie pokaz nocny w wykonaniu Marka Choima na samolocie Extra-330sc, formację AeroSparx i Flying Dragon Team świdnickie niebo rozświetli też śmigłowiec Bolkow z dużą ilością pirotechniki.

Nowość na pokazach nocnych i śmigłowiec Bolkow z dużą ilością pirotechniki. Marek Choim, aeroSPARX, Flying Dragon Team, „Wiedeńczyk”, Iskry, Firebirds pokażą lotnictwo w najlepszym wydaniu.

To największa impreza organizowana przez Miasto Świdnik i Miejski Ośrodek Kultury w Świdniku w 2023 roku. Pokazy nie mogłaby się odbyć, gdyby nie wsparcie sponsorów i partnerów.

– Cieszy mnie zaangażowanie Navcom System Fly, PZL-Świdnik, Portu Lotniczego Lublin, Aeroklubu i lokalnych firm. Uzyskaliśmy wsparcie Urzędu Marszałkowskiego, który jest partnerem wydarzenia. Sponsorem Głównym zostały Perła Browary Lubelskie, a bank PKO BP partnerem strategicznym. Nie zabraknie też wsparcia lokalnych, nowych inwestorów. To dla nas też znak, że przedsiębiorcy doceniają zaangażowanie miasta w rozwój infrastruktury i stwarzanie warunków dla biznesu. Dużym sukcesem jest też zaangażowanie Przedsiębiorstwa Komunalnego Pegimek, który został w tym roku partnerem technicznym wydarzenia. Sytuacja finansowa i zarządzanie spółką miejską odbywa się w efektywny sposób, dzięki czemu widzimy Pegimek jako partnera i sponsora wielu wydarzeń i działań w mieście – mówi Marcin Dmowski, zastępca burmistrza. – Wsparcie sponsorów i partnerów przy organizacji wydarzeń jest bardzo ważne, zapraszamy do współpracy.

Warto podkreślić również zaangażowanie Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji które będzie obecne 4 czerwca na terenie imprezy.

– Świdnik Air Festiwal to wiele godzin lotniczych akrobacji, najlepsi piloci, ale też wystawy samolotów i sprzętu wojskowego. Obecność wojska przyjmie formułę stoisk informacyjno-promocyjno-rekrutacyjny, gdzie będzie można będzie zapoznać się z nowoczesnym sprzętem wojskowym, porozmawiać z operatorami sprzętu i rekruterami oraz poznać ofertę wojska, która jest niezwykle bogata i atrakcyjna. A co najważniejsze, poprzez złożenie wniosku zgłosić się do wybranej przez siebie ochotniczej formy pełnienie służby. Dla naszych rekruterów to idealna okazja, aby szczegółowo zaprezentować ofertę Wojska Polskiego i pokazać, że Wojsko Polskie to naprawdę doby kierunek i doskonała forma realizacji planów na życie – mówi płk Jerzy Flis – Szef Ośrodka Zamiejscowego w Lublinie Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji.

Organizacja pokazów to też duże wyzwanie organizacyjne dla całego miasta. – Liczymy, że przyjedzie do nas kilka tysięcy osób spoza Świdnika. Od 2019 r. przybyło nam parkingów, jak choćby ten przy dworcu przesiadkowym czy Parku Avia. Przy spodziewanej frekwencji mieszkańców będziemy zachęcali, żeby zamiast samochodu wybrali niedzielny spacer. Podobnie jak w poprzednich latach zadbamy też o zwiększenie kursów komunikacji miejskiej – dodaje Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.

Bilety w przedsprzedaży już dostępne

Od dzisiaj wszyscy, którzy 4 czerwca wybierają się na pokazy, mogą kupić bilety na wydarzenie. Pojawi się też płatna strefa dla spotterów i fotografów lotniczych z udogodnieniami w postaci wygodnego podestu oraz strefy cienia.

– Pokazy lotnicze odbędą się w Świdniku już po raz trzeci. Podobnie jak w poprzednich edycjach, bilety będzie można kupić przez internet za pośrednictwem serwisu biletyna.pl. Oczywiście będą one dostępne również w Kasie Kina Lot. W dniu wydarzenia bilety będzie można zakupić w kasach zlokalizowanych przy wejściu głównym na teren imprezy. W tym roku z biletów ulgowych będą mogli skorzystać wszyscy mieszkańcy Świdnika, a dla osób posiadających Kartę Dużej Rodziny i Ogólnopolską Kartę Seniora przygotowaliśmy specjalną ofertę – mówi Adam Żurek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury.

Na wydarzenie będą obowiązywały różne rodzaje biletów:

  • Bilet ulgowy: w przedsprzedaży 30 zł; w dniu imprezy 40 zł; dla posiadaczy Ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny/ Ogólnopolskiej Karty Seniora 25 zł
  • Bilet normalny: w przedsprzedaży 40 zł; w dniu imprezy 50 zł; dla posiadaczy Ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny 35 zł.
  • Bilet SPOTTER: 100 zł
  • Bilet VIP: 200 zł

Bilety są już dostępne w kasie kina Lot i serwisie biletyna.pl. Wszystkie bilety zakupione online będą podlegały w dniu imprezy wymianie na opaskę upoważniającą do wejścia na teren pokazów – w dedykowanych punktach wymiany zlokalizowanych obok kas przy wejściu na teren imprezy. 4 czerwca kasy i punkty czynne będą od godziny 10:30.

Razem ze sprzedażą biletów zostało uruchomione przyjmowanie akredytacji dziennikarskich i spotterskich.

Organizator: Miejski Ośrodek Kultury w Świdniku oraz Miasto Świdnik

Patronat honorowy nad imprezą sprawują: Poseł na Sejm Artur Soboń, Wojewoda Lubelski Lech Sprawka, Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Burmistrz Świdnika Waldemar Jakson

Sponsor główny Wydarzenia: Perła Browary Lubelskie S.A.

Partner Wydarzenia: Województwo Lubelskie ,,Lubelskie Smakuj Życie’’

Sponsorzy strategiczni: WSK PZL-Świdnik S.A., Spółka z Grupy Leonardo Helicopters, PKO Bank Polski, Lubelski Węgiel Bogdanka, Polska Grupa Zbrojeniowa

Partner Techniczny: Przedsiębiorstwo Komunale Pegimek

Sponsorzy/Partnerzy: Lotnisko Lublin Airport, Port Lotniczy Lublin, Navcom Systems Fly, Aeroklub Świdnik, Centralne Wojskowe Centrum Informacyjne Ośrodek zamiejscowy w Lublinie, Remondis Świdnik, Nesobus – Polski Autobus Wodorowy, Tauron S.A., Agencja Mienia Wojskowego, Stachema Świdnik, MCTech, Panattoni Europe, Best Auto Lublin – dealer BMW, Rem-Guz, DRS Paweł Danyluk, Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Chełmie, Blachy Pruszyński, Lubelska Agencja Ochrony Środowiska, FreeEco, Carrara – dealer samochodów Marek: Ford, Renault i Dacia, M Park, LCP Properties, Lotto, Powiat świdnicki w Świdniku, Temared Świdnik, Technotop – Dealer KIA, Isuzu, Mitsubishi i Subaru, Prasek Lublin – dealer Peugeot, Faston Świdnik, Hawle, Exin Świdnik, Wulkano Perfect, Bricomarche Świdnik, Przewozy Polregio, Pogotowie Reklamowe, Świdman – dostawca Internetu, Szkoła językowa Konrad Dejko

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: Telewizja Polsat, Dziennik Wschodni, Polskie Radio Lublin, TVP 3 Lublin, Radio Eska, portal lublin112, Kurier lubelski, Skrzydlata Polska, Radio Centrum, Przegląd lotniczy, Portal Dla pilota, Polska Zbrojna, Wojskowy Instytut Wydawniczy, Portal miejski Świdnik – wysokich lotów, Głos Świdnika, Świdnik.tv, Magazyn Miasto!

 

 

Więcej informacji i regulaminy dostępne są na stronie: https://air-festival.swidnik.pl/.

Artykuł przeczytano 838 razy

Last modified: 5 czerwca, 2023

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content