W niedzielę 13 grudnia 1981 roku, o godz. 6.00 rano, polskie radio i telewizja wyemitowały pamiętne przemówienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, rozpoczynające się od słów: „Ojczyzna nasza znalazła się nad przepaścią. Dorobek wielu pokoleń, wzniesiony z popiołów polski dom, ulega ruinie. Struktury państwa przestają działać”. Jaruzelski informował również o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego i wprowadzeniu, na mocy dekretu Rady Państwa, stanu wojennego na terenie całego kraju. Komunikat wstrząsnął Polską.
Dzisiaj, w 41. rocznicę wydarzeń z grudnia 1981 roku, które w szczególny sposób dotknęły również nasze miasto – nocą z 15 na 16 grudnia wojsko i oddziały ZOMO brutalnie spacyfikowały protest pracowników WSK Świdnik, którzy na apel przywódców “Solidarności” rozpoczęli strajk okupacyjny w zakładzie, świdniczanie spotkali się na placu przy fontannie, by oddać hołd bohaterom grudniowych dni. Kwiaty przy pomniku upamiętniającym Świdnickie Spacery złożyli przedstawiciele władz samorządowych, a także delegacje instytucji, stowarzyszeń, związków zawodowych i placówek oświatowych.
– Zebraliśmy się tutaj, by, jak co roku, wspominać i czcić bohaterstwo mieszkańców Świdnika, ale też przypominając o nich, budować tożsamość naszego miasta, jego tradycję i historię oraz podkreślać to, co jest w niej najpiękniejsze. Wszystko w dziejach się ze sobą wiąże i przenika. Zdobycie zakładu przez reżim komunistyczny, późniejsza bohaterska postawa naszych mieszkańców, nie tylko grup działaczy opozycyjnych i „Solidarności”, ale również zwykłej społeczności Świdnika – to te działania przeniosły nas do historii Polski. Dzięki tym ludziom Świdnik nie jest anonimowym miastem, które powstało po wojnie. Jest miastem z tradycją i wspaniałą historią. Cześć i chwała naszym bohaterom! – mówił burmistrz Waldemar Jakson.
Głos zabrał również Tadeusz Zima, działacz „Solidarności”, uczestnik Świdnickich Spacerów, podkreślając, jak bardzo ważna jest pamięć o tamtych latach i ludziach, którzy tworzyli historię.
Wiersz pt. „Ojczyzno moja”, którego autorem był Alfred Bondos, jeden z czołowych działaczy świdnickiej „Solidarności”, założyciel Biuletynu Związkowego „Solidarność” – „Grot”, głos audycji w zakładowym radiowęźle, radny Rady Miasta, wyrecytowała Maria Winiarska.
W kościele pw. NMP Matki Kościoła o godz. 18.00 odprawiona została msza św. w intencji ofiar stanu wojennego.
Przypominamy, że jutro o godz. 17.00, w galerii Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej przy ul. Niepodległości 13, odbędzie się projekcja 50-minutowego filmu „Taksówkarz – cichy bohater Grudnia” w reżyserii Grzegorza Linkowskiego. Leszek Gorgol, uczestnik strajków studenckich i działacz NZS, postanowił po 40 latach odnaleźć lubelskiego taksówkarza, który bezinteresownie, w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r., jeździł ze studentami, żeby informować i ostrzegać przed mającymi nastąpić represjami ludzi Solidarności i opozycji. Odnajdują się świadkowie tych napiętych godzin sprzed wprowadzenia stanu wojennego i odwiedzają: miejsce ataku ZOMO na zarząd regionu Solidarności, miasteczko akademickie, dworzec PKP, okolice komendy milicji i komitetu PZPR. Po pokazie odbędzie się spotkanie z reżyserem dokumentu. Wstęp wolny.
Organizatorami uroczystości rocznicowych są Miasto Świdnik, Miejski Ośrodek Kultury i Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna.
aw
Artykuł przeczytano 1162 razy
Last modified: 13 grudnia, 2022