poniedziałek, 20 maja 2024r.

“Górka saneczkowa” poszuka właściciela

Autor: |

Prawie dwa hektary wyrównanego placu między dwoma istniejącymi osiedlami. To chyba jedna z najbardziej atrakcyjnych propozycji dla deweloperów w Świdniku. Mowa o byłej już „górce saneczkowej” położonej przy ul. Klonowej, za kościołem pw. Św. Kingi. Ratusz właśnie rozpoczął procedurę sprzedaży tego terenu. Co ciekawe, bloki mogłyby powstać również w ścisłym centrum miasta. Pod warunkiem jednak, że znajdzie się kupiec na budynek i działkę po dawnym ratuszu.

Plany dotyczące budowy bloków w centrum osiedla Brzeziny II, pojawiały się już dawno. Problem jednak w tym, że jeszcze kilka lat temu, w tym miejscu, na hałdzie ziemi, rosły chaszcze, natomiast na szczycie nasypu stały garaże. Zarośnięte centrum osiedla odwiedzali najczęściej właściciele psów, a zimą młodsi i starsi mieszkańcy okolicznych bloków zjeżdżali ze zboczy górki na sankach.
– Trzeba jeszcze dodać, że nasyp był przez niektórych wykorzystywany jako dzikie wysypisko, a w cieplejszych miesiącach na górce koczowali bezdomni – wspomina pani Maria, mieszkanka pobliskiego bloku.
Wszystko zmieniło się po rozpoczęciu budowy lotniska. Wtedy „górka saneczkowa” wyjechała na wielkich ciężarówkach i posłużyła jako budulec pod przyszły port. Teren po nasypie został wyrównany i od tamtej pory czekał na dalsze decyzje. Już wówczas pojawiały się pomysły, żeby stanęły na nim bloki, ale wcześniej radni musieli zmienić plan zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu. Wszystkie procedury zakończono i ratusz właśnie rozpoczął procedurę sprzedaży tej nieruchomości. Pierwszym krokiem jest ogłoszony zamiar jej zbycia.
Do 30 kwietnia mogą się jeszcze zgłaszać osoby, którym przysługuje pierwszeństwo kupna ok. 1,7 hektarowego terenu. Jeśli nikt z nich nie wyrazi takiej chęci, urzędnicy ogłoszą przetarg.
– Działka została wstępnie wyceniona na około 3,8 mln zł. To bardzo atrakcyjny teren w środku istniejącego osiedla. Liczymy, że przetarg na jego sprzedaż spotka się z dużym zainteresowaniem – mówi Ewa Jankowska, sekretarz miasta.
Na tym jednak nie koniec. Przedstawiciele ratusza mają także nowy pomysł na sprzedaż dawnego budynku Urzędu Miasta. Poprzednie próby znalezienia nowego właściciela dla tej nieruchomości nie dały rezultatu. Dlatego właśnie rozpoczęli procedurę zmian w planie zagospodarowania przestrzennego, która ma umożliwić wybudowanie w tym miejscu… bloków. W tej chwili zapisy w dokumentach planistycznych pozwalają na lokowanie na działce usług finansowych, handlu, gastronomii i administracji.
– Zmiany w planie mają na celu uatrakcyjnienie przedmiotu sprzedaży. Procedura już się rozpoczęła i potrwa najprawdopodobniej do końca tego roku – mówił Andrzej Radek, zastępca burmistrza.
Dodatkowo, w ofercie ma się znaleźć nie tylko budynek ze znajdującą się pod nią działką, ale również teren na tyłach gmachu.
– Naszym zamiarem jest włączenie do sprzedaży, którą chcemy ponowić, również nieruchomości z parkingiem – tłumaczył A. Radek. – Jak szacujemy jej wartość będzie oscylowała na poziomie 700 tys. zł.
Pierwszy przetarg w nowej formule został zaplanowany na przyszły rok. Władze miejskie nie ukrywają jednak, że jeśli formalności zakończą się wcześniej, to szybciej poszukają nowego właściciela dla terenu w centrum Świdnika.

Artykuł przeczytano 4138 razy

Last modified: 15 marca, 2019

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content