piątek, 23 lutego 2024r.

Górecko szczęśliwe dla świdniczan

Autor: |

7 sierpnia w Górecku Kościelnym odbyła się 25. edycja Festiwalu Pieśni Maryjnej, która zgromadziła 30 zespołów podzielonych na kategorie dziecięco-młodzieżową oraz dorosłych. W tej drugiej kategorii wystąpiło dwóch reprezentantów Świdnika: Towarzystwo Śpiewacze Arion i Świdnik Gospel Choir. Oba zespoły zaprezentowały się świetnie. Świdnik Gospel Choir zajął I miejsce, a Arion – II

– Podczas festiwalowego występu zaprezentowaliśmy dwa utwory: „Jesteś piękna”, opowiadający o Maryi jako oblubienicy i wielki przebój z repertuaru Maryli Rodowicz – „Wielka woda”. Jesteśmy trochę zaskoczeni  nagrodą, bo konkurencja była silna, a nasz zespół prezentował nieco inną formułę muzyczną niż pozostałe. Tym bardziej cieszy nas, że zostaliśmy zauważeni i docenieni. Traktujemy to jako zachętę do dalszej pracy, zwłaszcza, że przygotowujemy się do jubileuszu 10-lecia powstania grup – mówiła Marzanna Choduń ze Świdnik Gospel Choir.

– Ks. Jarosław Kędra, nowy proboszcz parafii w Górecku kontynuuje dzieło zmarłego poprzednika, chyba nawet z jeszcze większym rozmachem. Uczynił nam zaszczyt zapraszając chór Arion, jako jedynego uczestnika festiwalu  do uświetnienia uroczystej mszy świętej odprawionej przez biskupa Mariana Rojka, ordynariusza diecezji zamojsko-lubaczowskiej na jego rozpoczęcie. Na wejście zaśpiewaliśmy pieśń „O Maryjo moja radość”, na ofiarowanie „Serce Jezusa z nami”. W czasie rywalizacji festiwalowej zaprezentowaliśmy wymaganą  pieśń maryjną, nastrojową “O, Sanctissima” oraz drugą wymaganą ludową lub biesiadną, “U nas wedle młyna”, w stylu dziarskiego poloneza. W tym roku jury postanowiło uhonorować szczególnie młodych wykonawców, co uważam za bardzo dobre posunięcie. Ksiądz proboszcz dokonał jeszcze jednego wyłomu w tradycji festiwalu. Do tej pory złoty różaniec, czyli pierwsza nagroda był zarezerwowany dla zespołów działających na terenie diecezji. Dlatego z przeszłości musieliśmy zadowolić się srebrnym różańcem za drugie miejsce. Dzięki tegorocznej reformie mogliśmy się cieszyć z triumfu Świdnik Gospel Choir. Muszę podkreślić ze sukcesy Arionu zawdzięczmy w dużej mierze naszemu głównemu opiekunowi finansowemu, LW Bogdanka – mówił Eugeniusz Hyz, prezes Towarzystwa Śpiewaczego Arion.

fot. Joanna Ferens/Katolickie Radio Zamość, Chór Arion.

Artykuł przeczytano 788 razy

Last modified: 9 sierpnia, 2022

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »