sobota, 19 września 2020r.

Filia nr 1 zaprasza za miesiąc

Autor: |

Prawdopodobnie pod koniec września mieszkańcy osiedla Polesie i okolic będą mogli wypożyczać książki, a także spędzać czas w nowej siedzibie bilbiotecznej Filii nr 1. W budynku przy ul. Ratajczaka obecnie trwają prace remontowe.

Poprzednia siedziba filii mieściła się przy ul. Racławickiej. O przenosinach przesądziły względy przeciwpożarowe. Najpierw budynek opuściło Ognisko Muzyczne, a potem zlikwidowano również gabinet medycyny pracy. Nowy lokal jest wolny od barier architektonicznych i oferuje trzykrotnie większą powierzchnię, dlatego plany uwzględniają również rozszerzenie działalności. Znajduje się na osiedlu Polesie. Przenosiny filii bibliotecznej są częścią polityki władz miasta, które starają się, umieścić w tym obszarze jak najwięcej instytucji służących mieszkańcom.

– Chcemy, żeby ludzie zamieszkujący nowe osiedla nie czuli się jak na pustyni. Przypomnę, że w południowej części miasta powstanie również nowy żłobek. Planujemy też uruchomienie innych placówek zaspokajających niematerialne potrzeby mieszkańców, bo zainteresować ich przestrzenią, w której żyją – tłumaczy Ewa Jankowska, sekretarz miasta.

W nowym obiekcie znajdą się 2 główne pomieszczenia. Większe przeznaczone będzie na wypożyczalnię książek dla dzieci i dorosłych. W mniejszym organizowane będą spotkania, warsztaty, a także wieczory autorskie. W jednym z nich utworzony będzie także tzw. system wystawienniczy. Do dyspozycji odwiedzających będzie również stanowisko komputerowe oraz drukarka 3D, która posłuży między innymi Klubowi Młodego Technika. Obecnie, oprócz prac remontowych, trwa opracowywanie oferty zajęciowej.

– Mam nadzieję, że uda nam się stworzyć miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Jest wielu wspaniałych artystów, którzy obawiają się odbioru ich sztuki przez szerszą publiczność. Jesteśmy przekonani, że nie brakuje ich również w Świdniku. Chcemy pomóc im przełamać tą barierę. Dzięki systemowi wystawienniczemu będziemy mogli zaoferować im wsparcie oraz miejsce do pokazania swoich prac – mówi Aleksandra Majewska, kierownik Filii nr 1.

W ofercie znajdzie się również coś dla najmłodszych. Będą to różnego rodzaju lekcje biblioteczne, spotkania dla przedszkolaków i zajęcia manualne. Utworzony zostanie także Klub Gospodyń Miejskich. Panie zajmą się szeroko pojętym rękodziełem, np. produkcją koszy wiklinowych, makram oraz biżuterii.

ao

Artykuł przeczytano 266 razy

Last modified: 27 sierpnia, 2020

Registration

Zapomniałeś hasło?