sobota, 06 marca 2021r.

Ekologia i rekreacja za miliony

Autor: |

Zielone ściany na przystankach, park do rekreacji i odpoczynku, ścieżka pieszo – rowerowa i nie tylko. Miejscy urzędnicy właśnie złożyli wniosek o dofinansowanie na tzw. zielono – niebieską infrastrukturę. Całość planowanych przez nich działań została wyceniona na 9,5 mln zł. Teraz pozostaje oczekiwanie na ocenę przygotowanego projektu.

Kilka miesięcy temu Ministerstwo Klimatu ogłosiło nabór do programu „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu”. W jego ramach, miejscy urzędnicy mogą się starać o dofinansowanie na przedsięwzięcia, których celem jest łagodzenie zmian klimatu. Wśród nich znajdują się, między innymi: budowy parków, zagospodarowanie terenów zielonych czy inwestycje w lepsze zarządzanie zasobami wodnymi. Projekt był kierowany do tzw. średnich miast, czyli takich, w których liczba mieszkańców nie przekracza 90 tys. osób.

Świdniccy urzędnicy od początku zapowiadali, że będą walczyć o dofinansowanie. – Inwestycje w ekologię, w miejsca odpoczynku oraz rekreacji są dla nas bardzo istotne. Podejmujemy wiele takich inicjatyw, ale pomysłów wpisujących się w program mamy więcej – tłumaczy burmistrz Waldemar Jakson. – Dlatego postanowiliśmy ubiegać się o dotację.

W połowie sierpnia wniosek został złożony. Całość wpisanych do niego inwestycji i działań edukacyjnych została wyceniona na 9,5 mln zł. Natomiast kwota dofinansowania o jaką może ubiegać się miasto wyniesie około 7,5 mln zł. Jakie przedsięwzięcia znalazły się w świdnickim projekcie?

Ekologia i edukacja

Wśród pomysłów pojawił się program „Łap deszczówkę”. Ma na celu gromadzenie wody i ponowne jej wykorzystanie.

– Przygotowując się do złożenia wniosku zapytaliśmy mieszkańców, czy chcieliby w takim przedsięwzięciu wziąć udział. Odzew był bardzo duży. Jeśli uda się zdobyć dofinansowanie, wówczas będziemy mogli zakupić pojemniki do łapania i magazynowania wody deszczowej i przekazać je mieszkańcom – tłumaczy Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.

Dzięki udziałowi w projekcie Świdnik ma się stać jeszcze bardziej zielony. W planach jest obsadzenie roślinnością ściany Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, od strony pl. Konstytucji 3 maja oraz przystanków. We wniosku znalazła się też budowa ścieżki dla pieszych i rowerzystów od ul. Wyszyńskiego do ul. Kamińskiego oraz bardzo szeroko zakrojone działania edukacyjne.

Park dla małych i dużych

W tej chwili między osiedlami Brzeziny I i II trwa budowa alejek i ścieżek rowerowych. Na tym pierwszy etap powstawania zielonego parku się zakończy. Natomiast jeśli projekt miejski zostanie pozytywnie oceniony, rozpocznie się kolejna faza prac. Dzięki niej teren ciągnący się

od budynku przychodni i Zespołu Szkół nr 2, aż do ul. Kusocińskiego, zamieni się w atrakcyjne miejsce do rekreacji i spędzania wolnego czasu.

W projekcie znalazła się budowa nad naturalnymi zagłębieniami drewnianych kładek i podestów dla pieszych. W północnej części zaplanowany jest plac z podświetlaną fontanną w kształcie koła. W środku terenu zielonego zaprojektowano reprezentacyjny plac centralny. Świdniczanie będą mogli odpocząć na ławkach oraz siedziskach w otoczeniu roślin i krzewów. We wschodnim rejonie parku powstanie również teren rehabilitacyjno-rekreacyjny z siłownią zewnętrzną.

Sporo atrakcji czeka również na młodszych mieszkańców. W centrum parku zaplanowano duży plac zabaw podzielony na dwie strefy. Jedna zostanie przeznaczona dla małych dzieci. Znajdzie się w niej: zjeżdżalnia „helikopter”, bujak na sprężynie, platformy, kulki, sprężyny i wahadła. Druga część będzie wydzielona dla nieco starszych świdniczan. Znajdą w niej m.in., konstrukcję wspinaczkową, huśtawkę, twister, grę w klasy, przeciągankę i tablicę edukacyjną. W parku powstanie także „małpi gaj”, czyli plac wyposażony głównie w urządzenia linowe. Zostanie umiejscowiony we wschodniej części terenu zielonego. Dodatkowo zaprojektowano w nim trampoliny i piaskownicę otoczoną drewnianą palisadą.

Park między osiedlami Brzeziny I i II ma przyciągać również zielenią, kwiatami i kolorowymi łąkami. Na całym terenie zostaną posadzone drzewa, krzewy i krzewinki. Nie zabraknie bylin, pnączy, trawników, łąk kwietnych, a nawet zielonych labiryntów. Całokształtu dopełnią elementy małej architektury.

Czas oczekiwania

Przed świdnickim wnioskiem ostatni i najważniejszy etap, czyli ocena złożonych dokumentów. Przedstawiciele ratusza przewidują, że jej wyniki mogą być znane nie wcześniej, niż w połowie przyszłego roku. Jeśli uda się zdobyć dofinansowanie, wówczas realizacja projektu rozpocznie się w 2021 roku i zakończy w 2023. Program jest finansowany ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

 

Fot. ogrodwcentrum.pl

 

Artykuł przeczytano 580 razy

Last modified: 21 sierpnia, 2020

Registration

Zapomniałeś hasło?