Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 upodobali sobie edukacyjne wyjazdy na słoneczną Maltę. Niedawno, w ramach projektu „Poznajemy kraje anglojęzyczne”, odwiedzili wyspę już po raz siódmy. Poszerzali tam znajomość języka angielskiego, odkrywali ciekawostki związane z maltańską kulturą i zwiedzali urokliwe zakątki śródziemnomorskiego państwa.
W wyjeździe wzięło udział 16 uczniów podstawówki i klas gimnazjalnych, nad którymi opiekę sprawował Marcin Paśnikowski, nauczyciel j. angielskiego, a także kilkunastu lublinian z Prywatnych Szkół im. Królowej Jadwigi. Tygodniowy pobyt obfitował w wiele atrakcji, o których opowiedzieli nam świdniczanie.
Maciej Kuśmierz (kl. 7a): Mieszkaliśmy u rodzin w Sliemie, a na zajęcia uczęszczaliśmy do Easy School of Languages, placówki z akredytacją UE. Mieści się ona w stolicy Malty, Valletcie. Na początku musieliśmy napisać test, po którym podzielono nas na trzy grupy, uwzględniające stopień znajomości języka angielskiego. Lekcje były bardzo ciekawe, a na ich zakończenie otrzymaliśmy specjalne certyfikaty. Oczywiście mieliśmy też czas na zwiedzanie. Popłynęliśmy na wyspę Gozo, odwiedziliśmy jej stolicę, Victorię, a także wioskę rybacką Xlendi. Byliśmy w Mdinie, gdzie uczestniczyliśmy w grze terenowej. Mogliśmy opalać się na plaży i pływać w morzu. To był niezwykle udany wyjazd i z chęcią pojadę też w przyszłym roku.
Maciej Ołdakowski (kl.3b): Poleciałem na Maltę drugi raz, ponieważ bardzo polubiłem panującą
tam atmosferę, zabytki oraz szkołę, do której uczęszczaliśmy. Podczas lekcji raczej bawiliśmy się niż uczyliśmy. Oprócz poszerzania znajomości języka angielskiego, mieliśmy czas, aby lepiej poznać się z innymi uczestnikami wyjazdu i rówieśnikami z Malty. Mile wspominam oba pobyty na wyspie i zachęcam wszystkich uczniów do brania w udziału w takich edukacyjnych podróżach.
Międzynarodowa wymiana
„Piątka” po raz kolejny uczestniczyła też w międzynarodowej wymianie młodzieży w ramach realizowanego w szkole projektu Erasmus+ „Water Equals Hundreds of Opportunities”. 11 uczniów, pod opieką nauczycielek Anety Seremak i Iwony Rubaj, poleciało do szkoły partnerskiej w Padwie. O wrażeniach z podróży opowiedziała młodzież z klasy 3 f.
Bartosz Apanasienko: Lot z Warszawy do Wenecji trwał krótko, bo niecałe 2 godziny. Pierwszą rzeczą, która przywitała nas na lotnisku Treviso, było słońce, pozwalające na zrzucenie wierzchnich ubrań. Później poznaliśmy rodziny goszczące. Drugiego dnia zwiedzaliśmy Padwę. Na szczególną uwagę zasługuje historyczny uniwersytet, w którym studiował na przykład Jan Kochanowski. Według mnie najciekawsza była sala anatomii. Odwiedziliśmy też park Prata della Valle, zlokalizowany blisko szkoły, do której chodziliśmy na zajęcia z chemii, fizyki oraz tańca. Jednym z bardziej wyczekiwanych punktów wymiany było zwiedzanie Wenecji. Zobaczyliśmy najważniejsze z jej zabytkowych budowli i miejsc, w tym plac oraz bazylikę św. Marka, której widok zapierał dech w piersiach. Koniec tygodniowego pobytu wiązał się z rozstaniami. Niektórzy uczniowie nie żegnali się jednak na zawsze, ponieważ grupa z Włoch już niedługo zawita do Świdnika.
Weronika Olejnik: To była kolejna niezapomniana przygoda. Razem z koleżankami i kolegami z Francji, zdobywaliśmy nowe doświadczenia. Uczestniczyliśmy w interesujących zajęciach w szkole oraz w wycieczkach do Wenecji czy nad jezioro Garda. Mogliśmy również spróbować prawdziwej włoskiej kuchni i, co najważniejsze, nawiązać fantastyczne znajomości.
Marta Adamczyk: Przez siedem dni mieszkaliśmy u rodzin, które zapewniły nam wiele atrakcji i niezapomnianym wrażeń. To właśnie dzięki nim poznaliśmy nową kulturę i włoskie tradycje. Podczas pobytu w Padwie kilkakrotnie odwiedziliśmy szkołę, gdzie wraz z uczniami z Francji i Włoch braliśmy udział w różnego rodzaju pokazach. Uważam, że dzięki takim wymianom, możemy poznać wielu ciekawych ludzi i nauczyć się samodzielności.
To nie koniec zagranicznych wojaży świdniczan. 9 uczniów przebywa obecnie w Galapagar w Hiszpanii. Wraz z nauczycielkami Joanną Sekułą i Monika Kabzą poznają tamtejszą kulturę i zwyczaje, zwiedzają ciekawe zakątki kraju Basków, a także rozwijają umiejętności językowe. Do Polski wrócą 30 kwietnia. Natomiast od 28 maja do 5 czerwca, w Świdniku gościć będzie młodzież z Włoch i Hiszpanii.
aw, fot. SP nr 5
Artykuł przeczytano 1810 razy
Last modified: 26 kwietnia, 2019