wtorek, 07 lipca 2020r.

Dziesięć dni z dobrym kinem

Autor: |

Europejskie i amerykańskie produkcje, ale też filmy z rodzimego podwórka. Kolejna edycja Przeglądu Filmowego „To warto zobaczyć” w kinie „Lot” stawia na mocne tytuły, obok których prawdziwi kinomani nie przejdą obojętnie. Wszystkie zostaną wyemitowane o godz. 19.30.

 

Tradycyjnie o tym, co zobaczymy na dużym ekranie, zadecydowali internauci. Wybrali 10 niezwykłych historii.

Najnowszą odsłonę przeglądu otworzy film „Kłamstewko”. Świdniczanie wybiorą się na niego 3 lipca. To pełna humoru i wzruszeń opowieść o rodzinie, która decyduje się ukryć przed ukochaną babcią informację o jej stanie zdrowia i odwiedzić ją, pod pretekstem hucznego wesela jednego z kuzynów. Produkcja została okrzyknięta przez krytyków jednym z najlepszych filmów roku.

4 lipca wizytę w kinie szczególnie polecamy fanom twórczości Romana Polańskiego. Zobaczymy jego najnowszy thriller polityczny „Oficer i szpieg”, któremu za tło posłużyła słynna afera Alfreda Dreyfusa. Film opowiada o skazaniu, na podstawie fałszywych dowodów, kapitana francuskiej armii, jedynego Żyda w sztabie generalnym, podejrzewanego o szpiegostwo na rzecz Niemiec. Historia została przedstawiona z punktu widzenia antysemity, współtwórcy tragedii, pułkownika Georges’a Picquarta.

Kolejny dzień w kinie „Lot” będzie świętem rodzimej kinematografii. 5 lipca na dużym ekranie zobaczymy „Pana T.”, klimatyczną opowieść o Polsce z absurdalnych czasów stalinizmu. Widzowie zostaną zabrani w przesyconą nostalgią podróż do niezwykłego świata, w którym słynni pisarze i poeci artystycznej bohemy zasiadywali w knajpach i kawiarniach, ukradkiem komentując zło otaczającego ich świata.

Po polskiej produkcji, pora na film stworzony przez Francuzów.  6 lipca obejrzymy „Nędzników”. Akcja toczy się w Montfermeil, miejscu pulsującym od napięć, gniewu i niepewności. Niewinny psikus grupy dzieciaków, które dla żartu kradną małe lwiątko z miejscowego cyrku, może okazać się początkiem rewolucji. Obraz został uhonorowany Europejską Nagrodą Filmową.

Tegoroczny przegląd postawi także trudne pytania i poruszy ważne problemy, dotykające współczesne społeczeństwo. Świetnym przykładem będzie film „Błąd systemu”, który zobaczymy 7 lipca. Główną bohaterką jest 9-letnia Benni, która doświadczeniem mogłaby obdzielić kilkoro rówieśników. Do jakiejkolwiek placówki by nie trafiła, prędzej czy później zostaje z niej wydalona. Takie przypadki w slangu pracowników socjalnych nazywane są „łamaczami systemu”. Za agresją, krzykiem i gwałtownością dziewczynki kryje się jeden cel. Desperacka chęć powrotu do domu i życie u boku ukochanej matki.

8 lipca będzie należał do twórczości rodem z Francji. Świdnicką premierę będzie miał tytuł „Nadzwyczajni”, oparty na prawdziwych wydarzeniach. To historia dwójki przyjaciół Bruno i Malika, którzy pomagają dzieciom i młodzieży zmagającym się z autyzmem. Obok zawodowych aktorów, na ekranie zobaczymy również osoby na co dzień borykające się z zaburzeniem.

Kolejny dzień przeglądu będzie okazją do sięgnięcia w głąb zbiorowej pamięci. 9 lipca na kinomanów czeka film „Richard Jewell”. O jego bohaterze świat po raz pierwszy usłyszał przy okazji Igrzysk Olimpijskich w Atlancie w 1996 roku. Richard Jewell, pracownik ochrony, zgłosił wówczas znalezienie ładunku wybuchowego. Jego szybka reakcja ocaliła życie wielu ludzi, a świat uznał go za bohatera. Dobra passa trwała jednak chwilę. Kilka dni później, niedoszły policjant stał się głównym podejrzanym nie tylko dla FBI, ale też dla mediów i opinii publicznej, które zmieniły jego życie w koszmar.

Na dobre kino możemy liczyć również 10 lipca, kiedy zostanie pokazany „Sokół z masłem orzechowym”. To historia młodego mężczyzny z zespołem Downa, uciekiniera z domu opieki oraz poławiacza krabów, który naraził się niebezpiecznym ludziom. Bohaterowie łączą siły podczas wspólnej ucieczki. Film jest prostą, ale czarującą niewymuszonym humorem i czułością opowieścią o odnalezieniu bratniej duszy oraz chęci do życia w najmniej oczekiwanym czasie i miejscu.

Co byś zrobił, aby jeszcze raz poczuć pierwszą miłość? Ile byś dał, aby na nowo przeżyć najpiękniejszy dzień swojego życia? To tylko kilka z pytań, które padną 11 lipca, podczas pokazu filmu „Poznajmy się jeszcze raz”. Bohater produkcji jest gotów zapłacić wysoką cenę za możliwość powrotu do cudownych chwil sprzed lat, nawet jeśli będzie musiał pozbyć się wszystkich oszczędności i ukryć ten fakt przed żoną.

Przegląd zakończy się 12 lipca „Portretem kobiety w ogniu”. To, co najważniejsze w tym filmie, zostało zawarte poza słowami – w romantycznych obrazach, nastrojowej muzyce Vivaldiego i niekontrolowanych gestach. XVIII-wieczna portrecistka i jej muza spędzają czas na obserwacji siebie. Długie wymiany spojrzeń, ledwo widoczne uniesienie kącików ust, zmiana barwy oczu, sposoby ułożenia dłoni – wszystko okazuje się tajemnym kodem prowadzącym do mistycznego porozumienia dwóch przeznaczonych sobie dusz.

Bilety w cenach: 20 zł – normalny, 17 zł – ulgowy, 14 zł – grupowy. Na przegląd obowiązują również karnety: na wszystkie filmy – 100 zł oraz na pięć dowolnie wybranych – 65 zł.

af

Artykuł przeczytano 592 razy

Last modified: 25 czerwca, 2020

Registration

Zapomniałeś hasło?