środa, 24 kwietnia 2024r.

Działka, a może budynek?

Autor: |

Ratusz rozpoczął sprzedaż miejskich działek. Do kupna są mniejsze – pod zabudowę mieszkaniową i jednorodzinną, większe pod przyszłe bloki oraz tereny, na których może być prowadzona działalność usługowa. W planie jest również przetarg na budynek przy ul. Warsztatowej 3.

Do poniedziałku urzędnicy czekali na chętnych, którzy będą chcieli wziąć udział w przetargu na dwie działki położone w sąsiedztwie al. Armii Krajowej, przy ul. S „Grota” Roweckiego. Przez lata ponad 7,5 ha terenu w tym miejscu należało do Coca – Coli. Pod koniec 2011 roku władze miejskie odkupiły działki od koncernu. W tzw. międzyczasie cały obszar został podzielony na dwie części o różnym przeznaczeniu. Na większym, liczącym 4,4 ha, mają powstać bloki. Pozostałe 3,2 ha zostało zarezerwowane pod usługi publiczne.

Będą bloki i domy

Obszar budowlany został podzielony na osiem około 0,5 hektarowych działek. – Dwie z nich zostały zarezerwowane pod budowę bloków w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. W tej chwili spółki gminne zajmują się budową infrastruktury i tymczasowej drogi dojazdowej do inwestycji – mówi Andrzej Radek, zastępca burmistrza Świdnika.
Kolejne dwie, pod koniec zeszłego roku, ratusz wystawił na sprzedaż. Chodzi o tereny położone przy ul. Gen. S. Roweckiego „Grota” nr: 16, 18, 20 i 22. Obie działki są podobnej powierzchni, około 0,5 hektara. Ich ceny wywoławcze przekraczają 950 tys. zł za każdą. Do tej kwoty trzeba jeszcze doliczyć podatek VAT. Na tym jednak nie koniec. Na początku lutego ratusz ogłosił kolejny przetarg, tym razem na sprzedaż czterech działek przy ul. Miętowej 1, 3, 5 i 7. Wszystkie, zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, położone są w terenie przeznaczonym pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną. W ich sąsiedztwie stoją już domy. Ceny działek wahają się od blisko 109 tys. zł do prawie 152 tys. zł, w zależności od ich powierzchni. Największa ma 1086 mkw., najmniejsza 778 mkw. Przetarg zostanie przeprowadzony 12 marca, ale chętni muszą do 8 marca wpłacić wadium, czyli 10 proc. wartości działki, którą są zainteresowani.

Coś dla firm
Ratusz szykuje się również do poszukiwania nowego właściciela dla dużej działki położonej przy ul. Drewnianej 63 – 65. Nieruchomość znalazła się już w wykazie terenów przeznaczonych do sprzedaży. Do 27 marca mogą składać wnioski osoby, którym przysługuje prawo pierwokupu. Jeśli takie dokumenty nie wpłyną, na działkę zostanie ogłoszony przetarg. Nieruchomość jest przeznaczona pod zabudowę usługową. W jej sąsiedztwie znajdują się tereny o podobnym przeznaczeniu. Działka jest uzbrojona, można do niej dojechać drogą asfaltową. Została wyceniona na 887 tys. zł, do tej kwoty trzeba jeszcze doliczyć podatek VAT.

Warsztatowa też na sprzedaż

Do miasta należy również budynek przy ul. Warsztatowej 3. W tej chwili swoją siedzibę ma w nim około 20 firm. W ostatnim czasie, wszyscy otrzymali wypowiedzenia najmu lokali. Przedsiębiorcy są zdziwieni sytuacją, tym bardziej że mają się wyprowadzić do końca marca. Okazuje się, że budynek został przeznaczony na sprzedaż. Przedstawiciele ratusza nie ukrywają, że jest również w nie najlepszym stanie technicznym. – Do Urzędu Miasta wpłynęła analiza bezpieczeństwa i stanu technicznego budynku. Jak wykazała przeprowadzona kontrola, konieczna jest przebudowa m.in. instalacji hydrantowej – informuje Karol Łukasik z Urzędu Miasta. – Docelowo budynek był przeznaczony na sprzedaż, dochody z tego tytułu ujęte są w tegorocznym planie finansowym. Z uwagi na to, miasto nie zamierza ponosić znacznych kosztów remontu, dlatego też pojawiły się wypowiedzenia umów najmu. Przedstawiciele ratusza tłumaczą, że nie zaproponowali przedsiębiorcom w zamian innych lokali i dodają, że w sąsiedztwie budynku przy Warsztatowej są wolne miejsca, które można przeznaczyć na prowadzenie działalności. – Regionalny Park Przemysłowy posiada w tej okolicy lokale o podobnym lub wyższym standardzie, które zamierza przeznaczyć na wynajem – dodaje K. Łukasik.

 

Artykuł przeczytano 1942 razy

Last modified: 19 lutego, 2019

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content