piątek, 23 lutego 2024r.

Dystrybucja jodku potasu na terenie miasta i województwa

Autor: |

Lubelski Urząd Wojewódzki poinformował o 1394 punktach dystrybucji jodku potasu na terenie całego województwa. W przypadku 51 gmin trwa ostateczna weryfikacja miejsc, dlatego lista będzie aktualizowana.

– Przygotowanie planu dystrybucji tabletek jodku potasu na wypadek ewentualnego wystąpienia zagrożenia radiacyjnego jest standardową prewencyjną procedurą, związaną z zarządzaniem kryzysowym i ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom. W obecnej chwili zagrożenie radiacyjne nie występuje, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Państwową Agencję Atomistyki, która informuje, że rosyjskie działania militarne na Ukrainie oraz ataki na Zaporoską Elektrownię Jądrową nie stwarzają bezpośredniego zagrożenia dla mieszkańców Polski. Nie ma więc podstaw, żeby rozpoczynać wydawanie tabletek jodku potasu – informuje Agnieszka Strzępka, rzecznik prasowy wojewody lubelskiego.

W Świdniku  do wydawania tabletek jodku potasu zostanie przygotowanych 11 ogólnodostępnych punktów. Są przychodnie POZ oraz jeden punkt na terenie PZL Świdnik. Pełną listę punktów można znaleźć na stronie www.lublin.uw.gov.pl.

Uwaga! Jodku potasu nie wolno brać profilaktycznie, a dystrybucja preparatu zostanie uruchomiona na poziomie centralnym, jeżeli dojdzie do zagrożenia radiacyjnego. 

Artykuł przeczytano 826 razy

Last modified: 10 października, 2022

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »