Początkowo w ogóle nie było go w planach. Po wielu zabiegach powiat świdnicki pojawił się w 1999 roku na mapie administracyjnej kraju. We wtorek, podczas uroczystej sesji i Gali Samorządności, świętował swoje 20 – lecie.
Wydarzenie rozpoczęło się od mszy i jubileuszowej sesji. Podczas posiedzenia, radni przyjęli stanowisko upamiętniające dwie dekady istnienia powiatu.
„Dzisiejsza uroczystość to święto całej naszej lokalnej wspólnoty, władz powiatu i radnych wszystkich dotychczasowych kadencji, pracowników starostwa, jednostek podległych, służb oraz mieszkańców” – można przeczytać w dokumencie.
Później uroczystości przeniosły się do siedziby Miejskiego Ośrodka Kultury, gdzie zaplanowano jubileuszową Galę Samorządności. Zostali na nią zaproszeni wszyscy samorządowcy związani z powiatem, goście oraz uczniowie, dla których wydarzenie było lekcją wiedzy o lokalnej społeczności.
Nie zabrakło gratulacji i życzeń od przedstawicieli władz regionalnych. List od marszałka Jarosława Stawiarskiego odczytała Ewa Szałachwiej, dyrektor departamentu rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich w Urzędzie Marszałkowskim.
W imieniu wojewody wystąpił jego pełnomocnik, członek zarządu powiatu świdnickiego, Radosław Brzózka: – W dniu, w którym świętujemy urodziny 20 – letniego młodzieńca jakim jest powiat świdnicki, chcemy mu gratulować i życzyć dwóch rzeczy, aby kierował się zdrową ambicją i cnotą odpowiedzialności.
– Miałem przyjemność i zaszczyt uczestniczyć w tworzeniu powiatu w Świdniku. Powstał ponad wszelkimi podziałami, wspólnym wysiłkiem wielu ugrupowań politycznych i mieszkańców. Dziękuję za te dwadzieścia lat funkcjonowania. Życzę nam wszystkim, abyśmy nadal wspólnie tworzyli roztropne dobro dla pożytku naszych mieszkańców – dodał burmistrz Waldemar Jakson.
Goście wysłuchali również wykładu prof. Stanisława Michałowskiego, rektora Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie. Naukowiec przypomniał historię formowania się polskiej samorządności oraz proces reformy administracyjnej, której wynikiem było, m.in. powstanie powiatów.
Swoimi doświadczeniami z pracy w Radzie Powiatu Świdnickiego dzielił się jej wieloletni przewodniczący, Ryszard Borowiec. Podczas uroczystości wystąpił też Mirosław Król, który najdłużej, bo 12 lat, pełnił funkcję starosty świdnickiego. Były szef powiatu wspominał współpracowników, radnych, dyrektorów jednostek i szkół. Przypominał również o ważnych inwestycjach, które w ciągu minionych 20 lat zrealizowali pracownicy starostwa.
O duchowym wymiarze powiatu mówił obecny przewodniczący rady, Andrzej Mańka. – Żeby powstała wspólnota, która jest zarzewiem samorządu, ludzie muszą czuć do siebie sympatię, budować więzi i relacje, wspólną kulturę. Kiedy toczyła się dyskusja o powstaniu powiatu, taka wspólnota w Świdniku i wokół miasta już się tworzyła.
Podziękowania swoim poprzednikom i współpracownikom składał obecny starosta, Łukasz Reszka. – Dzisiaj, jako nowoczesny powiat, wykorzystujemy wszystkie możliwe, zewnętrzne mechanizmy finansowe. Inwestycje opieramy na partnerskiej współpracy z gminami. Rozsądnie wydajemy środki publiczne i jasno określamy priorytety. Dziękuję za wieloletnie budowanie wspólnoty lokalnej i proszę o jeszcze więcej.
Podczas uroczystości nie zabrakło części artystycznej. Zaprezentowali się uczniowie i absolwenci szkół powiatowych. Gala zakończyła się wręczeniem wyróżnień dla osób i instytucji szczególnie zasłużonych w dwudziestoletniej historii powiatu. Dyplomy odebrali również obecni i byli radni.
Wyróżnienia “Zasłużony dla Powiatu Świdnickiego” otrzymali:
Waldemar Jakson, Mirosław Król, Krzysztof Michalski, Ryszard Borowiec, Kazimierz Szczygieł, Mieczysław Majewski, Franciszek Mróz, Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej „PEC”, PK Pegimek, Remondis, OSM Piaski, SBP w Piaskach oraz Stryjno Sad.
Artykuł przeczytano 5168 razy
Last modified: 27 listopada, 2019