niedziela, 19 maja 2024r.

Drogami bliżej do strefy

Autor: |

Kończą się przygotowania do kluczowych inwestycji dla rozwoju Strefy Aktywności Gospodarczej w Świdniku. Dwie drogi, które ułatwią dojazd do terenów SAG powstaną w przyszłym roku.

Mowa o budowie ulic Żwirki i Wigury oraz Nadleśnej (od ronda do ulicy Mełgiewskiej). Władze miasta czekają na aktualizację dokumentacji obu dróg.
– Firma, która pracuje nad projektami ma czas do grudnia. W tym terminie ma też zdobyć zezwolenie na realizację inwestycji drogowej – mówi Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.

Fundusze na wykonanie inwestycji będą zapisane w budżecie na 2020 rok. Władze miasta chcą również zdobyć dotacje na obie ulice z rządowego Funduszu Dróg Samorządowych. Według wstępnych wyliczeń ich realizacja pochłonie nawet 9 mln zł.

– Budowa obu ulic jest najważniejsza dla rozwoju strefy, jednak niezależnie od tego firmy już teraz mogą rozpoczynać swoje inwestycje – zauważa M. Dmowski.

Start przedsięwzięć zależy od zakupu gruntów, które należą  do osób prywatnych. Potencjalnie inwestorzy rozmawiają z właścicielami ziemi bez pośrednictwa Urzędu Miasta. Gmina nie ma na terenie SAG swoich nieruchomości. Natomiast na wniosek właścicieli gruntów, radni miejscy powiększyli już teren strefy.

– Strefa w obecnym kształcie jest już zarezerwowana przez inwestorów niemal w stu procentach – mówił wówczas Marcin Dmowski.

Zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego przeprowadzili w lipcu. Teraz SAG obejmuje ok. 200 ha. Jedną z firm, które ogłosiły chęć inwestowania w strefie jest MLP Group. To potentat, który na terenie Polski prowadzi siedem parków logistycznych (jeden z nich w Lublinie), a działa również w Niemczech i  na Węgrzech. Firma specjalizuje się w budowie nowoczesnych magazynów i hal produkcyjnych.

MLP Group ogłosiła w lutym tego roku, że na ponad 10 hektarowej działce u zbiegu ulic Nadleśnej oraz Żwirki i Wigury postawi park logistycznych złożony z trzech obiektów. Na jakim etapie są prace? MLP Group oszczędnie udziela informacji – do zamknięcia numeru nie otrzymaliśmy odpowiedzi na nasze pytania.

Świdnicka Strefa Aktywności Gospodarczej działa od czterech lat. Władze miasta liczą, że inwestorów skusi bliskość obwodnicy Lublina, trasy krajowej S17 oraz lotniska i kolei. Inwestorzy, którzy zdecydują się tu ulokować swoje firmy, mogą liczyć na trzyletnie zwolnienie z płacenia podatku od nieruchomości.

rp

Artykuł przeczytano 2094 razy

Last modified: 31 października, 2019

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content