środa, 21 października 2020r.

Doradzali zawodowo ósmoklasistom

Autor: |

Zakończyła się kolejna edycja Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery „Doradzamy-zawodowo; wybieramy-odlotowo”. W jej ramach Powiatowe Centrum Edukacji Zawodowej odwiedzili uczniowie trzech klas 8 ze Szkoły Podstawowej nr 3. Spotkania umożliwiły im zwiększenie wiedzy o rynku pracy i edukacji.

– Ósmoklasiści konsultowali się ze specjalistami różnych dziedzin. Zasięgali ich rad, co do preferencji zawodowych, które powinni posiadać, wybierając przyszły zawód. Mogli też skonfrontować jego wymagania ze swoim wyobrażeniem – wyjaśnia Lucyna Janowska, doradca zawodowy Szkolnego Ośrodka Kariery, koordynator projektu w PCEZ.

Świdnicka placówka przystąpiła do programu po raz dwunasty. Plan obejmował uczestnictwo młodzieży w wielu interesujących warsztatach praktycznych w halach Centrum Kształcenia Zawodowego, mieszczących się przy PCEZ. Zajęcia umożliwiły poznanie pracy tokarza, technika mechanika lotniczego, technika mechanika CNC, informatyka, ekonomisty, technika eksploatacji portów i terminali. Dużym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja działania nowej obrabiarki sterowanej numerycznie. W pracowni ślusarskiej uczniowie mogli poćwiczyć zdolności manualne, wykonując cechowanie breloczków z inicjałami. W części lotniczej odbył się pokaz uruchamiania śmigłowca. Zrealizowano także wycieczki zawodoznawcze do firmy SMF Technology Poland, lokalnego pracodawcy branży mechanicznej, a także do drukarni Drukurs. Młodzież zapoznała się w „realu” z charakterystyką zawodu technika mechanika oraz technika grafiki i poligrafii cyfrowej.

– Osobiste zaangażowanie uczniów w działania dotyczące poznawania rynku pracy i nawiązanie bezpośrednich kontaktów z firmami zdecydowanie wspierają ich w rozwoju edukacyjnym i zawodowym. Na pewno są też doskonałą pomocą w dokonywaniu pierwszych samodzielnych i świadomych  kroków w projektowaniu swojej przyszłości – dodaje L. Janowska.

Ósmoklasiści z pozostałych świdnickich szkół podstawowych mogą wziąć udział w kontynuacji Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery. PCEZ zaprasza ich na indywidualne spotkania warsztatowe. Projekt objęty jest patronatem Stowarzyszenia Doradców Szkolnych i Zawodowych Rzeczpospolitej Polskiej oraz MEN.

aw, fot. PCEZ

 

Artykuł przeczytano 194 razy

Last modified: 6 października, 2020

Registration

Zapomniałeś hasło?