20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół, ustanowiony przez ONZ. O nieprzecenionej roli tych pożytecznych owadów dowiedziały się dzisiaj dzieci z zerówek i oddziałów przedszkolnych Szkoły Podstawowej nr 5. Na spotkanie w żółto-czarnych barwach zaprosiły je panie Iwona Dworak i Agata Zacharska.
Gościem wydarzenia był pan Kamil Stec, który jest właścicielem pasieki. Pszczelarz zaprezentował ul i wyjaśnił, z jakich elementów składa się to miejsce pracy i odpoczynku owadów. Maluchy miały też okazję zobaczyć wosk pszczeli, czyli podstawowy budulec ula. Pan Kamil opowiedział o rodzajach pszczół i miodu, procesie jego powstawania i leczniczych właściwościach, a także zagrożeniach, jakie niosą ptaki lub inne owady. Zdradził również tajniki pracy pszczelarza i pokazał narzędzia, jakimi się posługuje – dłuto pszczelarskie i podkurzacz. Dzieci były natomiast ciekawe, czy pszczoły zasypiają na zimę, ile kilometrów mogą przelecieć i dlaczego królowa jest specjalnie oznaczona.
– Pszczoły ciężko pracują cały rok i nie zasypiają w zimie, bo by zamarzły. Są aktywne i spożywają pokarm, który zgromadziły w czasie lata. Królowe są bardzo ważne, dlatego oznacza się je, by można je było łatwo rozpoznać, ale też by ich nie rozgnieść przez przypadek, by nie zginęły w roju. To, ile pszczoła może przelecieć, zależy od tego, czy leci po pożytek, czy po to, by się rozmnożyć. Przeciętny zasięg to około 3 kilometry. Pszczoły są bardzo dobrymi nawigatorami. Pamiętajmy jeszcze, że największe zagrożenie dla tych pożytecznych owadów stanowią ludzie. Stosujemy różne środki ochrony roślin, które często są trujące dla zapylaczy – wyjaśniał K. Stec.
W ramach podziękowania publiczność zaśpiewała panu Kamilowi piosenkę, oczywiście o pszczole. Otrzymał też od przedszkolaków wykonaną przez nich książeczkę.
Kolejnym punktem programu był konkurs „prawda-fałsz”. Dzieci odpowiadały na wylosowane pytania, wykorzystując wiedzę zdobytą podczas spotkania.
Obchody Dnia Pszczoły uświetnił występ artystyczny klasy 2e Uczniowie, pod kierunkiem pani Ilony Piłat, przygotowali inscenizację do opowiadania „W imieniu pszczół”.
Na zakończenie spotkania odbyły się degustacja miodu, przymierzanie stroju pszczelarza oraz sesja zdjęciowa w specjalnej fotoramce.
aw
Artykuł przeczytano 939 razy
Last modified: 16 maja, 2023