piątek, 26 lutego 2021r.

Czytam, więc jestem

Autor: |

Młodzież z II Liceum Ogólnokształcącego podjęła wyzwanie plastyczno-literackie, ogłoszone w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”. Uczniowie klas I-III przygotowywali mapy myśli, plakaty i okładki książek. Ich prace będzie można oglądać na stronie szkoły.

– Stajemy się społeczeństwem, które czyta coraz mniej. W dobie technologii cyfrowej nawyk ten zanika. Człowiek wychowany jedynie przez  kulturę audiowizualną  funkcjonuje zupełnie inaczej, niż ktoś, kto sięga po lekturę. Kontakt z książką ma ogromny wpływ na nasz rozwój, oddziałuje na wiele obszarów psychiki: kreatywność, koncentrację, pamięć. Dlatego czytanie jest szczególnie ważne dla dzieci i młodzieży. Pomimo trudnych czasów walki z pandemią, nasza szkołanie zapomniała o tym, co najbardziej istotne dla młodego czytelnika. Zachęcaliśmy uczniów do wzięcia udziału w akcji promującej czytelnictwo – wyjaśnia Agnieszka Żembrowska ze szkolnej biblioteki, z którą współpracowały nauczycielki języka polskiego: Magdalena Skwarczyńska-Zuch, Katarzyna Mądrachowska, Wiesława Lisek i Magdalena Bartkowiak.

Odzew był spory. Wpłynęło 65 prac. Pierwszoklasiści wzięli udział w konkursie „Czytanie jest Ok.!”, a ich zadaniem było przygotowanie mapy myśli dotyczącej ulubionej książki młodzieżowej lub z kanonu literatury klasycznej. Temat dla uczniów klas II to „Czytam, więc jestem!”, w ramach którego stworzyli plakaty reklamujące książki dla młodzieży.  Trzecioklasiści przystąpili do zadania „Zaloguj się na czytanie!” i zaprojektowali tylne okładki książki dla młodzieży. Wśród wybranych pozycji pojawiły się takie tytuły, jak: „Wichrowe Wzgórza” (Emily Bronte), cykl „Niezgodna” (Veronica Roth), seria „After” (Anna Tood), „2586 kroków” (Andrzej Pilipiuk) i „Stowarzyszenie umarłych poetów” (Nancy H. Kleinbaum).

– Młodzież przygotowała bardzo interesujące i oryginalne prace. Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w akcję i zapraszamy do korzystania ze zbiorów biblioteki – mówi A. Żembrowska. Dodaje: – Licealiści wypożyczają przede wszystkim lektury, ale zawsze w każdym roczniku mamy czytelników tzw. intensywnych, którzy sięgają po literaturę beletrystyczną, najczęściej fantasy, obyczajową, kryminały, thrillery. To dla nich głównie kupiliśmy książki z „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”, ponieważ oni czytają całymi seriami i poszukują nowości.

Biblioteka II LO wzbogaciła się o blisko 700 pozycji z literatury pięknej i popularnonaukowej. Na licealistów czekają książki fantasy, kryminalne, sensacyjne, historyczne, thrillery psychologiczne i pozycje obyczajowe poruszające ważne sprawy i problemy nastolatków. Nie brakuje książek oraz poradników psychologicznych o rozwoju osobistym, metodach podnoszenia poczucia własnej wartości lub strategiach walki ze stresem i depresją.

aw, fot. II LO

Artykuł przeczytano 200 razy

Last modified: 21 lutego, 2021

Registration

Zapomniałeś hasło?