poniedziałek, 20 maja 2024r.

“Co słychać?”. Niezwykła wystawa w MOK

Autor: |

Takiej wystawy w naszym mieście jeszcze nie było. Przez miesiąc, będzie można dowiedzieć się mnóstwo o dźwięku, własnoręcznie przeprowadzić eksperymenty, stworzyć pozytywkę a nawet zobaczyć swój głos. Niezwykła ekspozycja zostanie otwarta we wtorek, w budynku Centrum Kultury.

Interaktywna wystawa „Co słychać?” to nie lada gratka dla osób, które fascynują się akustyką, ale nie tylko. Będzie można na niej zobaczyć zwierciadła akustyczne, orkiestrę perkusyjną, klasyczną rurę Kundta pozwalającą sprawdzić jak wygląda fala dźwiękowa, dzwony rurowe, kamertony, figury Chladniego czy kopię pierwszego instrumentu elektronicznego – theremin.

Zwiedzający nie będą tylko oglądać eksponatów, ale wezmą udział w prawdziwych eksperymentach fizycznych. Na każdego czeka zabawa w zgadywanie skąd dociera dźwięk, budowa swojej pozytywki, a także zajęcia z wykorzystaniem modulatora głosu. Młodsi i starsi będą badać akustyczną falę stojącą i sprawdzać, jak słyszą zwierzęta.

– Najmłodszą część widowni z pewnością zainteresuje możliwość zobaczenia swojego głosu, gdy mówiąc do mikrofonu, starają się wyemitować możliwie najbardziej różnorodne dźwięki. Eksponat ten został stworzony we współpracy ze szwedzkim kompozytorem Andersem Lindtem – opowiadają organizatorzy wystawy.

Ekspozycja zostanie otwarta 25 czerwca w budynku Centrum Kultury. Będzie ją można oglądać do 23 lipca.
– Zwiedzanie będzie odbywać się z przewodnikiem, który opowie o samym dźwięku, ale pomoże również przeprowadzić doświadczenia – mówi Adam Żurek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Świdniku.

Wstęp na ekspozycję jest bezpłatny. Będzie ją można zwiedzać o 9.00, 11.00, 13.00, 15.00 i 17.00, od poniedziałku do piątku, po wcześniejszej rejestracji telefonicznej. Rezerwację należy zrobić najpóźniej dzień przed planowaną wizytą, pod numerami tel. (81) 468 67 80, kom. 500 348 939.

Wystawa została przygotowana przez Fundację Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza w Rzeszowie, dzięki współpracy z WSK PZL-Świdnik S.A.

 

 

 

Artykuł przeczytano 1821 razy

Last modified: 24 czerwca, 2019

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content