poniedziałek, 20 maja 2024r.

Centrum na finiszu

Autor: |

Kończą się prace na placu Konstytucji 3 maja. Remont trwa dłużej ze względu na poprawki, które musi zrobić wykonawca oraz zmiany projektu, m.in. wykonanie schodów, o które prosili mieszkańcy.

Usunięte murki i bariery architektoniczne, wymieniona nawierzchnia, urządzony amfiteatr, fontanna, oczko wodne z nową wieżą zegarową, ustawione drewniane ławki i podesty oraz zasadzone drzewa i trawniki – większość z tych elementów została już na placu wykonana.

– Firma kończy poprawki wskazane przez inspektora nadzoru oraz musi jeszcze wybudować schody od strony ulicy 3 Maja – tłumaczy Karol Łukasik, rzecznik prasowy Urzędu Miasta.

O schody wnioskowali mieszkańcy oraz właściciele pobliskich lokali użytkowych. Żeby je wykonać, potrzebna była zmiana projektu. Ostatecznie na placu pojawią się stopnie zanikające w trzech miejscach.

Poprawek, które wydłużyły czas trwania inwestycji było więcej. Magistrat zgodził się na zmianę technologii fontanny (ze względów technicznych i ekonomicznych) oraz wprowadzenie dodatkowego systemu nawadniająco-napowietrzającego posadzone rośliny. Wszystkie korekty wymagały uaktualnienia projektu.

Remont placu rozpoczął się wiosną ubiegłego roku i miał potrwać do jesieni. Jednak wykonawca potrzebował więcej czasu na dokończenie prac. Nadzór inwestorski, czyli pracownicy Urzędu Miasta, miał zastrzeżenie co do jakości wykonania nawierzchni i nakazał zrobić poprawki. Jednak śnieg i mrozy wymusiły przerwę w pracach. Robotnicy wrócili na plac na początku marca.

– Wydając pieniądze podatników dbamy o najwyższą jakość wykonania inwestycji. Dlatego nakazaliśmy zrobienie wszelkich koniecznych poprawek. Dopiero wtedy remont zakończy się, a my odbierzemy obiekt – mówi K. Łukasik.

Pomimo trwającego remontu, w listopadzie na placu Konstytucji mieszkańcy obchodzili Święto Niepodległości. Władze miasta tłumaczą, że został udostępniony przez wykonawcę grzecznościowo, za zgodą kierownika budowy. Pierwsze duże wydarzenie, na gotowym już pl. Konstytucji 3 maja, odbędzie się w przyszłym miesiącu.

Inauguracją inwestycji będą wojewódzkie obchody Dnia Strażaka, zaplanowane na 24 maja. Centrum Świdnika od wielu lat czekało na remont. Dobra okazja pojawiła się wraz z uruchomieniem unijnych środków na rewitalizację zaniedbanych fragmentów miasta. Na odnowienie placu Urząd Miasta zdobył ok. 8,3 mln zł dotacji z UE. Cała inwestycja pochłonie w sumie niespełna 10 mln zł.

Artykuł przeczytano 3499 razy

Last modified: 18 kwietnia, 2019

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content