sobota, 19 września 2020r.

Bon zamiast gotówki

Autor: |

Trwają ostatnie przygotowania do wdrożenia Polskiego Bonu Turystycznego, czyli wsparcia dla rodzin i branży turystycznej w związku z trudną sytuacją gospodarczą wywołaną epidemią Covid-19. Tworzeniem, dostosowaniem i utrzymaniem infrastruktury informatycznej do jego obsługi zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Bon, w wysokości 500 zł, będzie przyznawany na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy Rodzina 500+. Dotyczy to także dzieci, których rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą i 500+ im się nie należy. Dzieci z niepełnosprawnością otrzymają dodatkowy bon w wysokości 500 zł.

– To pomoc dla polskich rodzin z dziećmi, niezależnie od tego, jakie mają zarobki, tak jak w przypadku Programu 500 Plus. Bon można wykorzystać na wakacje, ferie, wycieczki szkolne czy zielone szkoły organizowane w kraj. Będzie ważny do marca 2022 roku – mówi Jadwiga Emilewicz, wicepremier, minister rozwoju.

Za jego pomocą zapłacimy za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Nie wymienimy go jednak na gotówkę ani inne środki płatnicze. Nie trzeba składać żadnych wniosków o jego przyznanie. Zrobi to Polska Organizacja Turystyczna (POT) na podstawie danych z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Opublikuje także na stronie internetowej listę przedsiębiorców turystycznych oraz organizacji pożytku publicznego, za których usługi można płacić bonem. Będzie aktywna już od soboty.

Tylko przez PUE

Obsługa bonu odbywać się będzie na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Aby skorzystać ze świadczenia, należy posiadać profil na PUE. Konto można założyć m.in. przy pomocy profilu zaufanego oraz bankowości elektronicznej.

Na PUE powstaną osobne zakładki dla osób korzystających z bonu oraz dla podmiotów turystycznych. Bon będzie można aktywować na PUE od 1 sierpnia, w dowolnym momencie, po podaniu danych kontaktowych. Osoby, które mają dziecko z niepełnosprawnością i będą chciały uzyskać dodatkowe świadczenie, muszą złożyć osobne oświadczenie.

Chcąc zapłacić bonem za usługę turystyczną, trzeba będzie okazać podmiotowi turystycznemu specjalny numer przypisany do bonu, a następnie jednorazowy kod autoryzacyjny otrzymany SMS-em.

ow

 

Artykuł przeczytano 232 razy

Last modified: 29 lipca, 2020

Registration

Zapomniałeś hasło?