czwartek, 18 kwietnia 2024r.

„Autochodzik” na straży bezpieczeństwa

Autor: |

Makieta ulicy, znaki i sygnalizacje drogowe oraz samochodziki. Pod tym niepozornym zestawem kryje się „Autochodzik”, czyli pomoc dydaktyczna, z pomocą której strażnicy miejscy uczą najmłodszych jak bezpiecznie poruszać się po przejściach. W tym roku mija 5 lat akcji edukacyjnej w Świdniku.

Cykl zajęć realizowany jest w ramach rządowego programu „Razem bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka. Biorą w nim udział najmłodsi już od 3. roku życia do 6 lat.

– „Autochodzik” uczy najmłodszych tego, jak bezpiecznie poruszać się po ulicy, jak reagować na pojazdy uprzywilejowane oraz jak bezpiecznie przedostać się na drugą stronę drogi korzystając z przejścia dla pieszych. Wyjaśnia również, dlaczego tak ważne jest noszenie odblasków – opowiada Marta Gardziała ze Straży Miejskiej w Świdniku.

W zajęciach od początku uczestniczą przedszkolaki ze Świdnika. W tym roku „Autochodzik” trafił także do okolicznych miejscowości.

– Za zgodą pana Burmistrza odwiedzamy placówki spoza rejony Świdnika. W tym roku otrzymaliśmy zaproszenie z przedszkoli w Dominowie, Mełgwi, Jackowie i Krępcu. Widzimy, że nasze zajęcia cieszą się dużą popularnością i każdy chce z nich korzystać. To edukacja przez zabawę, do której wykorzystujemy takie atrakcje, jak tytułowe autochodziki, znaki drogowe, maty ze wzorem ulic – mówi M. Gardziała.

Podczas lekcji dzieci, używając pomocy edukacyjnych, odtwarzają sytuacje, które mogą mieć miejsce w codziennym życiu. Część z nich wciela się w role kierowców zwykłych samochodów albo pojazdów uprzywilejowanych, inne natomiast stają się pieszymi. Strażnicy ustawiają znaki drogowe i sygnalizację świetlną, za których pomocą wyjaśniają najmłodszym kto ma pierwszeństwo przejazdu albo kiedy pieszy może przejść przez pasy.

– Dzieci szybko chłoną wiedzę, są bardzo ciekawskie. Warto z nimi rozmawiać i uczyć ich bezpiecznych zachowań, by nie powielały błędów popełnianych przez dorosłych. Pamiętajmy, że dla dzieci dorośli są autorytetami, których naśladują – dodaje pani Marta.

Tylko w tym roku w zajęciach wzięło udział 737 dzieci.

af

Artykuł przeczytano 336 razy

Last modified: 28 listopada, 2023

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content