Sądzono, że walka potrwa tylko kilka tygodni. W rzeczywistości okazała się jednym z najkrwawszych konfliktów zbrojnych XX wieku. Dziś mieszkańcy całej Polski upamiętnili 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Obchody odbyły się także w Świdniku.
Na placu Konstytucji 3 maja zebrali się przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, Rady Miasta, spółek miejskich, instytucji kultury, placówek oświatowych, służb mundurowych, Spółdzielni Mieszkaniowej, Klubu Seniorów Lotnictwa, Akcji Katolickiej, Świdnickich Patriotów, Świdnickiego Klubu Motocyklowego „Usarz”, a także świdniczanie.
Uroczystość rozpoczęto od wspólnego odśpiewania hymnu państwowego.
– Zgromadziliśmy się po to, żeby oddać hołd, pamięć i wdzięczność tym, którzy w czasie II wojny światowej wzięli na siebie trud walki z niemieckim okupantem. Od 1 września 1939 roku podjął dzieło ludobójstwa, zbrodni i zdradzieckiej agresji, która skończyła się hekatombą krwi. Za chwilę, bo 17 września, do tej agresji dołączył się Związek Radziecki – powiedział Artur Soboń, wiceminister finansów. Dodał: – Dzisiejszy dzień jest symboliczny również dlatego, że po 5 latach pracy w oparciu o międzynarodowe obiektywne standardy rachunkowości i rzeczoznawców, policzyliśmy cenę, jaką Polska zapłaciła za 1 września 1939 roku. To niewyobrażalny koszt 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych, o które będziemy się dopominać. Jesteśmy to winni pamięci tych, którzy sprawili, że dziś możemy świętować w Świdniku, mieście będącym jednym z symboli polskiej wolności.
– Dzisiaj na Zamku Królewskim został przedstawiony raport, który wycenił straty poniesione przez Polskę w czasie II wojny światowej. Wojna pochłonęła życie milionów Polaków. To też niepowetowane straty ekonomiczne i kulturowe – dobra kultury wywiezione za granice kraju, Polacy stracili środki do życia, unicestwieniu uległa też polska gospodarka. Naszym zadaniem jest przedstawiać ten raport Europie i światu. Żadne z europejskich państw nie przeżyło takiej hekatomby, jaką przeżyliśmy my. Dzięki temu raportowi prawda historyczna wreszcie ma szansę się przebić – dodał burmistrz Waldemar Jakson.
Podczas obchodów głos zabrał również starosta Łukasz Reszka, który przypomniał wydarzenia, do jakich doszło 1 września 1939 roku. Po okolicznościowych przemówieniach, na Grobie Nieznanego Żołnierza złożono kwiaty oraz zapalono znicze pamięci.
Tegoroczne obchody zorganizowali: Miejski Ośrodek Kultury i Miasto Świdnik.
Artykuł przeczytano 2014 razy
Last modified: 1 września, 2022