wtorek, 25 stycznia 2022r.

70 lat żółto-niebieskich

Autor: |

W maju 1952 roku, z inicjatywy kilku osób, na czele ze Zbigniewem Jaroszewiczem, utworzono Zakładowy Komitet do Spraw Sportu, a następnie Zakładowe Koło Sportowe, które przekształciło się w Robotniczy Klub Sportowy Stal nr 4. Jego pierwszym prezesem został Paweł Drożdżyński, zastępca dyrektora WSK do spraw handlowych.

Klub zadebiutował 1 maja 1952 roku, w towarzyskim meczu ze Stalą FSC, czyli dzisiejszym Motorem Lublin. Starcie zakończyło się wygraną świdniczan, 3:2 – tak to wszystko się zaczęło.

Jeszcze pod koniec lat pięćdziesiątych klub zmienił swoją nazwę. Konkurs na nią zorganizowano wśród pracowników zakładu. Zwyciężył pomysł Wacława Kosza – Fabryczny Klub Sportowy Avia Świdnik. Nazwa przewinęła się przez większość historii klubu i do dzisiaj jest uznawana przez kibiców za najbardziej właściwą. Avia może się pochwalić mistrzami świata, olimpijskimi w siatkówce, mistrzem Europy w boksie, a także sukcesami drużynowymi, jak choćby brązowy medal mistrzostw Polski w siatkówce czy awansem do ćwierćfinału Pucharu Polski w piłce nożnej. Avia jest uznaną i rozpoznawalną marką nie tylko na Lubelszczyźnie, ale w całej Polsce. W tym roku klub obchodzić będzie 70 lat istnienia.

Już na początku roku możemy zauważyć pewne rzeczy, które wyszły z inicjatywy klubu. Przedstawiono ozdobiony laurem i liczbą „70” herb, a także logotyp z „A” w kółeczku, który w przeszłości wielokrotnie pojawiał się na strojach żółto-niebieskich. Do sprzedaży trafiły czapki z jubileuszowym herbem oraz kalendarze przedstawiające mieszankę zdjęć historycznych oraz współczesnych trzech najbardziej popularnych sekcji – piłki nożnej, siatkówki i boksu. Wspomniane gadżety można nabyć w internetowym sklepie pod adresem www.avia-swidnik.pl/sklep. Klub szykuje też szereg inicjatyw, które będą upamiętniały 70 lat dumy lotniczego miasta. Do współpracy chętnie włączyło się Stowarzyszenie Kibiców Avii Świdnik oraz Miejski Ośrodek Kultury, który poprzez Strefę Historii oraz Świdnik.TV będzie realizował z klubem ciekawe projekty.

Już wkrótce dowiemy się jak będzie wyglądał jubileusz, ale jedno jest pewne, będzie to rok szczególny dla wszystkich kibiców i sympatyków Avii.

Artykuł przeczytano 237 razy

Last modified: 10 stycznia, 2022

Registration

Zapomniałeś hasło?