piątek, 01 marca 2024r.

Koniec waśni o “Kobiece środy”?

Autor: |

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie odrzucił skargę jednego z użytkowników saunarium w Parku Avia, który uznał, że akcja „Kobiece środy” dyskryminuje mężczyzn.

Pomysł wprowadzono w 2021 roku. Jego inicjatorami są Świdnicka Rada Kobiet i Park Avia.

– Część pań krępuje się korzystając z sauny w obecności mężczyzn. „Kobiece środy”, podczas których przez kilka godzin mają je tylko dla siebie, są więc dla nich bardziej komfortowe. Szczególnie, jeśli mówimy o osobach, które dopiero zaczynają swoją przygodę z taką formą wypoczynku – tłumaczą przedstawicielki Świdnickiej Rady Kobiet.

Zainteresowanie „Kobiecymi środami” rośnie z tygodnia na tydzień, co potwierdzają statystyki prowadzone przez Park Avia. Sauny wybierają nie tylko świdniczanki. Coraz częściej odwiedzają je mieszkanki Lublina oraz sąsiednich miejscowości, które wcześniej korzystały z dużych obiektów w stolicy województwa.

– Według prowadzonych przez nas statystyk, tylko w środy, co tydzień, Strefę Relaksu odwiedza około stu pań. Komfort, jaki daje im akcja „Kobiece środy” jest dla nich kluczowy. Cieszymy się, że mimo złożonej do sądu skargi nasze saunarium zyskuje popularność. Być może nie jest duże, ale przyciąga przytulnością i kameralną atmosferą. Ostatnio zaczęliśmy też organizować Noce Saunowe, które również mają swoich sympatyków – mówi Agnieszka Nowak-Szpura, dyrektor Parku Avia.

W lipcu minionego roku jeden z użytkowników saunarium zaskarżył fragment regulaminu Parku Avia, dotyczący zapisu o „Kobiecych środach” do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie. Sąd jednak odrzucił jego skargę. Z zarzutem, że akcja dyskryminuje mężczyzn nie zgadzają się także władze miasta i Rada Miasta Świdnik.

– Wierzymy w to, co robimy i w pomysł Świdnickiej Rady Kobiet. Widzimy, że wiele pań korzysta z „Kobiecych śród” i na pewno będziemy o nie walczyć. Cieszy nas wynik sprawy, która okazała się dobrą promocją dla Parku Avia, także bardzo dziękujemy za reklamę – komentuje sprawę Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.   

– Bardzo się cieszę z wyroku sądu. Świdnik zyskał pozytywny rozgłos. Pokazaliśmy, że jesteśmy postępowym miastem i dbamy o kobiety. Smuci mnie jednak, że pan Paweł nie chce się pogodzić z wynikiem i dalej uważa, że mężczyźni są dyskryminowani – dodaje Świdnicka Rada Kobiet.

W rozmowie z Dziennikiem Wschodnim, pan Paweł, który złożył skargę na regulamin Parku Avia, zapowiada, że nie zrezygnuje tak łatwo: – Sąd w ogóle nie rozpatrywał mojej skargi powołując się na błędy, które się w niej znajdują. Czekam na uzasadnienie wyroku i wówczas zapewne skieruję kasację do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Wiem już, że na uzasadnienie czeka także Rzecznik Praw Obywatelskich.

af, fot. Park Avia

Artykuł przeczytano 872 razy

Last modified: 3 marca, 2023

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »