piątek, 23 lutego 2024r.

Biblioteka zaprasza

Autor: |

Początek marca w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej upłynie pod znakiem wystaw, wykładów i spotkań. Wstęp na wszystkie wydarzenia, które odbywać się będą w galerii placówki przy ul. Niepodległości 13, jest bezpłatny.

Wystawa malarstwa

9 marca, o godz. 17.00, zaplanowano wernisaż wystawy malarstwa Małgorzaty Guellard. Prezentowane prace, zebrane pod hasłem „Ulotne”, można będzie podziwiać do 25 marca.

Małgorzata Guellard jest dyrektorem Szkoły Podstawowej im.100-lecia Niepodległości Polski w Kalinówce, coachem, trenerem i edukatorem. Jej pasja to malarstwo.Początkiem „przygody z farbami” były Warsztaty malarskie – „Malowany Głusk”, zorganizowane przez BCK w Dominowie. Tak artystka charakteryzuje siebie: – Jestem nauczycielem z ponad 30 letnim stażem pracy w szkole. Moje życie, moja praca, mój dobry czas, to ludzie. Wśród nich żyję, pracuję, wspieram, rozwijam. Zajmuję się coachingiem wychowawczym. Pomagam ludziom odnaleźć drogę do siebie, do szczęśliwszego, pełniejszego i zdrowszego życia. Pomagam kobietom ogarnąć życiowy chaos i odnosić sukcesy w każdej ważnej dla nich dziedzinie życia, tak, aby były szczęśliwe i zaznały równowagi. Wzmacniam poczucie sprawczości. Zdobytą wiedzą i umiejętnościami dzielę się, by Twoje życie stawało się lepsze.

Promocja książki

10 marca, o godz. 17.00, pojawi się kolejny gość. Prof. Grzegorz Kucharczyk będzie promował swoją książkę pt. „Długi kulturkampf. Pruskie i niemieckie wojny kulturowe przeciw Polsce w latach 1795- 1918”.

Poświęcona okresowi zaborów praca przybliża te działania państwa pruskiego, których celem było zneutralizowanie polskiego przekazu kulturowego i utrwalenie wizerunku Rzeczpospolitej jako kraju bez historii, społecznie i gospodarczo zapóźnionego. Podział Polski przedstawiano jako dziejową konieczność, zaś trwałe wcielenie do Prus, a następnie Rzeszy Niemieckiej – jako szansę na rozwój cywilizacyjny.

Grzegorz Kucharczyk to pisarz i publicysta, profesor nauk humanistycznych, pracownik Instytutu Historii PAN oraz Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół dziejów Niemiec i Prus, myśli politycznej i przemian kulturowych w Europie i Stanach Zjednoczonych w XIX i XX wieku, jak również relacji polsko-niemieckich w XIX i XX wieku. Autor kilkudziesięciu książek naukowych dotyczących tych zagadnień.

O podróżach

15 marca, o godz. 17.00, w galerii MPBP rozpocznie się spotkanie zTomkiem Michniewiczem, podróżnikiem, dziennikarzem, reportażystą i organizatorem wypraw, autorem pięciu bestsellerowych, nagradzanych reportaży książkowych, programu „Inny świat” w telewizji TTV i audycji w Trójce, Jedynce, Radiu Zet, współzałożycielem Radia 357. Bezpłatne wejściówki można pobrać w bibliotece.

Bohater spotkania w podróży często spędza połowę roku, zwiedził 62 kraje, a jego ulubione środowiska to afrykański busz (jest przewodnikiem po rezerwacie Imire w Zimbabwe), dżungla i pustynia. Podejmuje się trudnych i niebezpiecznych projektów reporterskich. Rozbił kongijsko-zambijski gang przemytników kości słoniowej i został wpuszczony na pokład łodzi Mel Fisher’s Treasures, najsłynniejszej ekipy poszukiwaczy skarbów na świecie. Opisywał fundamentalizm muzułmański w północnym Pakistanie i źródła przestępczości w Johannesburgu, operacje polskich sił specjalnych, metody zawodowych oszustów kasyn w Las Vegas i praktyki czarnej magii w Afryce Centralnej.

Wydarzenie  realizowane jest w ramach projektu „Sztuka aktywna – spotkania z kulturą w strefie wolnego czasu” z Budżetu Obywatelskiego 2023.

ow

Artykuł przeczytano 976 razy

Last modified: 2 marca, 2023

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »