poniedziałek, 10 maja 2021r.

230 lat przełomowej konstytucji

Autor: |

3 maja 1791 roku, król Stanisław August Poniatowski zaprzysiągł w Sali Senatorskiej zamku królewskiego w Warszawie uchwaloną tego dnia przez Sejm Rzeczypospolitej Obojga Narodów konstytucję. Był to dokument godzący wielką tradycję historyczną wielonarodowego mocarstwa z wyzwaniami przyszłości. Była to również pierwsza nowoczesna konstytucja w Europie i druga, po amerykańskiej, na świecie.

Do konstytucja 3 maja odwoływały się kolejne ustawy zasadnicze Rzeczypospolitej Polskiej. Była symbolem ciągłości państwa i wysiłków do uczynienia go nowoczesnym i bezpiecznym.

Dzisiaj, w 230. rocznicę uchwalenia konstytucji, na placu nazwanym jej imieniem zgromadzili się przedstawiciele społeczności Świdnika,  by oddać cześć jej twórcom.

Kwiaty pod pomnikiem złożyli poseł na sejm RP i wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń, burmistrz Waldemar Jakson, przewodniczący Rady Miasta Włodzimierz Radek, przedstawiciele Rady Miasta Seniorów, Młodzieżowej Rady Miasta, klubu radnych Waldemara Jaksona, Związku Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym, Spółdzielni Mieszkaniowej oraz związku zawodowego “Sierpień 80”.

Artykuł przeczytano 126 razy

Last modified: 4 maja, 2021

Registration

Zapomniałeś hasło?