poniedziałek, 10 maja 2021r.

Miasto zachwyci feerią barw

Autor: |

Będzie kwitnąco, kolorowo, a przede wszystkim przyjaźnie dla środowiska. W Świdniku ponownie pojawią się kwietne dywany. Wysiewanie nasion różnych gatunków roślin rozpoczęło się w poniedziałek. Jeśli pogoda dopisze, kwiaty w pełnej krasie będziemy mogli podziwiać już w czerwcu.

– Pierwsze kwietne łąki zagościły u nas w 2018 roku. Przyozdobiły wówczas skwer przy Hali Targowej oraz rondo u zbiegu ul. Traugutta i pas zieleni rozdzielający fragment ul. Racławickiej do skrzyżowania z al. Lotników Polskich – mówi Katarzyna Lis z wydziału promocji miasta.

Pomysł na zagospodarowanie zieleni tak spodobał się mieszkańcom, że pracownicy referatu ekologii i zieleni Urzędu Miasta postanowili go kontynuować. Dziś powierzchnia łąk ma już ponad 1100 mkw., nie licząc wieloletniej łąki kwietnej na terenie Zielonego LOF-u przy stacji paliw Orlen, o powierzchni ok. 2000 mkw.

Tego lata zmysły będzie cieszyła „TEMPO Flora kwiatowa”. To nowa mieszanka, po której możemy spodziewać się kwiatów kwitnących na biało, błękitno, różowo i żółto. Na pewno pojawią się gatunki znane z poprzednich lat, ale i nowe. Łąki wysiewane są na pasach zieleni wzdłuż ulic, dlatego dobierane są tak, by ich wysokość nie przeszkadzała kierowcom.

Kwietne dywany zachwycą w kilku miejscach. Tradycyjnie zakwitnie pas zieleni wzdłuż ul. Wyszyńskiego, rondo u zbiegu Racławickiej i Traugutta oraz tereny na skrzyżowaniu Wyszyńskiego i Spółdzielczej. W tym roku łąki zabraknie na skwerze między Halą Targową a ul. Okulickiego. Miejsce zostanie zagospodarowane inaczej.

Nowością będzie łąka na pasie zieleni wzdłuż ul. Niepodległości oraz przy Różanym Ogrodzie obok ul. Norwida 3. Tę drugą lokalizację zasugerowali mieszkańcy pobliskich bloków, którzy w ubiegłym roku sami wysiali łąkę, prosząc jedynie o wsparcie w przygotowaniu terenu. W tym roku urzędnicy z referatu ekologii i zieleni wzięli miejsce pod swoje skrzydła.

Moc korzyści

Przyjemny wygląd i pozytywne emocje, jakie budzą różnobarwne rośliny, to zaledwie garść korzyści, jakie niosą za sobą kwitnące dywany. Przede wszystkim jednak, wzbogacają miejski ekosystem. Dają pożywienie i schronienie drobnym zwierzętom oraz owadom, a szczególnie zapylaczom. Wzbogacają skład gatunkowy terenów zielonych, które znajdują się w Świdniku oraz oczyszczają powietrze z pyłów i zanieczyszczeń.

Korzyści niesie ze sobą także koszt utrzymania, który w porównaniu do innych, bardziej wymagających roślin jest niski. Łąki koszone są raz do roku lub wcale, jeśli zostały wysiane mieszanki jednoroczne. Nie wymagają nawożenia i są odporne na suszę. Bardzo dobrze magazynują wodę.

Pierwsze kwieciste dywany powinny zakwitnąć w czerwcu. Jeśli pogoda dopisze, zostaną z nami nawet do końca października.

Artykuł przeczytano 236 razy

Last modified: 29 kwietnia, 2021

Registration

Zapomniałeś hasło?