piątek, 26 lutego 2021r.

Odliczanie do modelarskiego święta

Autor: |

Modele pojazdów wojskowych, cywilnych, samolotów, śmigłowców oraz okrętów podwodnych. To wszystko będzie można zobaczyć podczas Festiwalu Modeli Kartonowych i Plastikowych, zorganizowanego przez klub modelarski „Taurus”, działający przy Miejskim Ośrodku Kultury.

To już trzecia odsłona modelarskiego festiwalu, choć jego korzenie sięgają dużo głębiej.

– Przez 10 lat odbywał się pod nazwą Regionalny Konkurs Modeli Kartonowych i Plastikowych. Podczas jedenastej edycji zdecydowaliśmy jednak zmienić ją na obecną. W takiej formie wydarzenie organizujemy już po raz trzeci – wspomina Andrzej Misiurski ze Strefy Historii, członek klubu „Taurus”. Dodaje: – Gdy zaczynaliśmy, do konkursu zgłoszono 60 modeli i wówczas bardzo nas to cieszyło. Potem nasza inicjatywa zaczęła się rozrastać. Największy wynik, jakim możemy się pochwalić, to blisko 500 modeli biorących udział w konkursie.

Choć nazwa się zmieniła, zasady pozostały takie same. Rywalizacja podzielona jest na dwie główne kategorie: modele plastikowe i kartonowe. W nich z kolei wyróżnia się różne podkategorie, na przykład helikoptery, samoloty jednosilnikowe czy okręty podwodne. Ostatni podział jest ze względu na wiek. Oddzielnie oceniani są dorośli oraz młodzież do 18. roku życia.

– Inaczej ocenia się modelarza z 20-letnim stażem, a inaczej kogoś, kto tą sztuką zajmuje się dopiero od 2 lat albo kto dopiero zaczął swoją przygodę. Jurorzy, którzy oglądają prace, biorą pod uwagę jakość wykonania, czystość malowania, zgodność historyczną oraz to, czy kolorystyka jest zgodna z oryginałem – opowiada pan Andrzej.

Dla modelarzy festiwal w Świdniku to okazja do pochwalenia się swoimi dziełami, pokazania, ile czasu i precyzji wymaga zbudowanie miniaturowego samochodu czy budynku.

– To także czas, by po prostu się spotkać i porozmawiać. Modelarz jest osobą, która ciągle czegoś poszukuje. Takie wydarzenia pozwalają nam wymienić się doświadczeniami, podejrzeć prace „konkurencji”, zobaczyć jakiej techniki i farb używają. Najważniejsze jest jednak, że możemy pochwalić się swoją pasją i pokazać najlepsze modele – przyznaje A. Misiurski.

Korzyści z organizacji festiwalu płyną także dla świdnickiego klubu. Mieszkańcy, którzy, być może, wcześniej nie wiedzieli o działalności grupy „Taurus”, mają okazję ją poznać i do niej dołączyć.

– Mamy nadzieję, że dzięki konkursowi zaszczepimy w świdniczanach nutkę modelarstwa. Chcemy wyjść do nich z naszą ofertą – tłumaczy Andrzej Misiurski.

Tydzień na zgłoszenia

Rejestracja uczestników już się rozpoczęła. Ze względu na obecną sytuację, prace można zgłaszać online od 18 września, za pośrednictwem strony internetowej www.mok.swidnik.pl/glowna/strefa-historii. Internetowa rejestracja jest dostępna wyłącznie dla osób pełnoletnich do 2 października, do godz. 12.00. Pozostali będą mogli zapisać się 2 października, w godzinach 16.00-19.00 oraz 3 października, od godz. 9.00 do 11.30, w Galerii Venus, gdzie odbędzie się konkurs.

– Tylko do poniedziałku otrzymaliśmy 60 zgłoszeń internetowych. Cieszymy się, że jest zainteresowanie, ale myślę, że wszystko jeszcze przed nami. Odbieramy telefony od zaprzyjaźnionych klubów i modelarzy, którzy pytają o festiwal. Wszyscy są zadowoleni, że się odbędzie, bo w tym roku to jedyne takie wydarzenie w całym województwie. Pozostałe zostały, niestety, odwołane. Cieszy nas, że nam udało się podtrzymać tradycję – dodaje A. Misiurski.

Wyniki konkursu poznamy 3 października, o godz. 18.00.

Wystawa i projekcje

Tegoroczny festiwal to nie tylko pokaz modelarskich umiejętności. Osoby, które w pierwszy weekend października odwiedzą Galerię Venus, będą mogły wybrać się także na filmową projekcję do Strefy Historii. Świdnickie muzeum pokaże reportaż „Świdnicki Lipiec. Pragnienie wolności”.

Na świdniczan czekają także zabawy i animacje, konkursy, ciekawe wystawy oraz koncert. Chętni wesprą także zbiórkę pieniędzy na leczenie Kuby Wysokińskiego.

PROGRAM

af

PROGRAM

2 października (piątek)

godz. 16.00-19.00 Przyjmowanie modeli

3 października (sobota)

godz. 9.00-11.30 Przyjmowanie modeli

godz. 12.30-14.30 Prace komisji konkursowej

godz. 12.00-19.00 Zwiedzanie wystawy

godz. 18.00 Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród

godz. 12.00, 13.00, 14.00, 15.00, 16.00 Projekcja reportażu „Świdnicki Lipiec. Pragnienie wolności” (Strefa Historii)

Artykuł przeczytano 526 razy

Last modified: 30 września, 2020

Registration

Zapomniałeś hasło?