piątek, 19 kwietnia 2024r.

Lotnicze gwiazdy w iskrach i dymie

Autor: |

Wiele godzin podniebnych akrobacji, najlepsi piloci, wystawy samolotów i sprzętu wojskowego, a do tego koncerty gwiazd. W czwartek partnerzy i organizatorzy II Świdnik Air Festival podpisali listy intencyjne o współpracy przy przygotowywaniu wydarzenia. Poznaliśmy również pierwsze lotnicze gwiazdy, które zaprezentują się podczas czerwcowej imprezy.

Świdnik Air Festival został zaplanowany na 8 i 9 czerwca. Pierwsza edycja wydarzenia zgromadziła ok. 50 tys. widzów. W czwartek, podczas konferencji prasowej, organizatorzy podpisali listy intencyjne z partnerami biorącymi udział w przygotowaniu wydarzenia.
– Lotnictwo od zawsze stanowiło jeden z fundamentów tożsamości naszego miasta. To dla nas ważne, żeby przypominać o nim w sposób nowoczesny i atrakcyjny – podkreślał burmistrz Waldemar Jakson. – Pierwsza edycja Świdnik Air Festival była dla nas potężnym wyzwaniem organizacyjnym i logistycznym. Kolejna będzie o tyle łatwiejsza, że mamy już doświadczenie, również w dobrej współpracy z naszymi partnerami, z którymi dziś chcemy podpisać listy intencyjne.

Współorganizatorem wydarzenia będzie Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie.
– Spotykamy się tu drugi raz w takim samym składzie i jest to dowód, że wszyscy uważamy, iż takie wydarzenia są najlepszym sposobem na promowanie lotnictwa. Reprezentując wyższą uczelnię, która kształci pilotów samolotowych i śmigłowcowych, byłbym wręcz nieodpowiedzialny, gdybym nie chciał się aktywnie włączyć w pomoc i organizację tego typu przedsięwzięcia – mówił prof. Arkadiusz Tofil, rektor PWSZ.

Wydarzenie, po raz drugi, zamierza wesprzeć także PZL–Świdnik. W imieniu przedsiębiorstwa list intencyjny podpisał członek zarządu, Mieczysław Majewski.
– Lotnictwo przede wszystkim kojarzy mi się z przemysłem, ale czym by był przemysł, jeśli nie byłoby widać na niebie latających statków, które wytwarza – mówił Mieczysław Majewski. – Jesteśmy przekonani, że kolejna edycja wydarzenia będzie jeszcze bardziej udana. Nasza firma zrobi wszystko, żeby tak się stało.
PZL – Świdnik ma na swoim koncie 7400 śmigłowców wyprodukowanych i dostarczonych do klientów z ponad 40 krajów na całym świecie. Jest kluczowym partnerem polskiego Ministerstwa Obrony Narodowej w ramach najważniejszych programów śmigłowcowych polskich Sił Zbrojnych. Uzgadniany zakres potencjalnej współpracy między miastem a PZL – Świdnik przy organizacji wydarzenia ma objąć, podobnie jak w ubiegłym roku, udostępnienie części terenu i pomieszczeń na potrzeby pokazów i załóg, wsparcie logistyczne i w zakresie zabezpieczenia, a także możliwość prezentacji śmigłowców PZL-Świdnik podczas pokazów dynamicznych i na wystawie statycznej.

Terenem wydarzenia będzie zielona płyta lotniska cywilnego. Udostępni ją Port Lotniczy Lublin. Zgodę na przeprowadzenie imprezy na terenie „Natura 2000” zamieszkiwanym przez susła perełkowanego, wydała już Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Organizatorzy w minionym tygodniu podpisali umowę o współpracy z portem.
– W Świdniku od zawsze odbywały się wydarzenia lotnicze. Jest mi niezmiernie miło, że pokazy wracają na lotnisko, czyli dokładnie tu, gdzie być powinny i będą przyciągać mieszkańców oraz turystów. Nie odbyłyby się to bez dobrej współpracy – zaznaczał Krzysztof Wójtowicz, prezes Portu Lotniczego Lublin.

Pokazom w tym roku będą towarzyszyły koncerty gwiazd. Zaplanowano je na niedzielę, po zakończeniu wszystkich bloków lotniczych. Wystąpią Ania Dąbrowska, Organek i zespół Enej. Najważniejsi będą jednak piloci akrobacyjni i przygotowane przez nich programy. W czwartek organizatorzy ujawnili dwóch pierwszych uczestników pokazów.
– W minionym roku publiczności bardzo podobały się akrobacje po zmroku z wykorzystaniem pirotechniki. Dlatego tym razem postanowiliśmy je jeszcze uatrakcyjnić. Jako pierwszy w tym bloku wystąpi Marek Choim, który zaczarował widzów w pierwszej edycji. Tuż po nim zaprezentuje się brytyjski zespół akrobacyjny Airborne Pyrotechnics. Ich pokazy zapierają dech, są pełne kolorowych iskier i dymów – opowiadał Adam Żurek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury.

Podniebni czarodzieje

Marek Choim – obecnie jest w kadrze narodowej akrobacji samolotowej w klasie advanced. Jego występy to wiązanki skomplikowanych i bardzo widowiskowych figur akrobacyjnych. Lata na Extrze 330SC. Jest to najbardziej znana marka wśród maszyn akrobacyjnych. Marek Choim wykonuje także ewolucje podczas lotów nocnych, krzesząc ze swej maszyny miliony iskier i budząc zachwyt wśród publiczności. Na takie latanie wybierze się również do Świdnika.

Airborne Pyrotechnics to grupa doświadczonych pilotów z Wielkiej Brytanii. Jej liderami są ojciec i syn: Tim i Tom Dews. Podczas pokazów w Świdniku zaprezentują się na dwóch motoszybowcach Grob G-109b, które można łatwo rozpoznać dzięki szerokiej rozpiętości skrzydeł. Sami projektują i wykonują prezentowane podczas pokazów rozwiązania pirotechniczne. Dzięki połączeniu ich podniebnego tańca z muzyką, pokaz Airborne Pyrotechnics jest magicznym widowiskiem zarówno podczas pokazów dziennych, jak i nocnych. Formacja sponsorowana jest przez Sydney Charles Insurance Services.

Artykuł przeczytano 3296 razy

Last modified: 4 kwietnia, 2019

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content