sobota, 25 maja 2019r.

Dodatkowe miliony na zieleń

Autor: |

W ciągu najbliższych tygodni zostanie ogłoszony przetarg na budowę zielonego parku przy ul. Fabrycznej. Znajdą się w nim m.in. tężnia solankowa, park linowy, plac zabaw i sprawnościowy. Obiekt powstanie w ramach projektu unijnego. Urzędnikom z ratusza udało się zdobyć dodatkowe 2 miliony na jego realizację.

Miasto przystąpiło do projektu Zielony LOF w listopadzie 2017 roku. Przedsięwzięcie zostało dofinansowane ze środków unijnych. Biorą w nim udział również inne gminy położone wokół Lublina. Na realizację projektu ma zostać przekazanych około 20 mln zł, z czego prawie 4,1 mln zł przypadło Świdnikowi.

W ramach programu na terenie miasta, w kilku punktach, powstaną zielone zakątki. Jeden z nich już jest w budowie. Mowa o parku przy al. Lotników Polskich za stacją paliw. Już niebawem pojawią się na tym terenie nowe alejki spacerowe, drewniane pergole tworzące tunele, ławki oraz nasadzenia dekoracyjne. Przez park przebiegać też będzie ścieżka rowerowa.

W północnej części kompleksu stworzony zostanie niewielki plac z drewnianymi ławkami, a w południowej, teren rehabilitacyjno-rekreacyjny. Na tym jednak nie koniec.
– Udało się pozyskać dodatkowe 2 mln zł na realizację programu. Pieniądze pochodzą z oszczędności na inwestycjach, które w ramach tego projektu wykonują inne gminy – tłumaczy Karol Łukasik z Urzędu Miasta.

Na czwartkowej sesji dodatkowe miliony zostały wprowadzone do budżetu. Dzięki ekstra dofinansowaniu, już w ciągu najbliższych tygodni zostanie ogłoszony przetarg na wykonanie parku przy powstających właśnie obiektach sportowych przy ul. Fabrycznej.

– Jesteśmy gotowi do inwestycji, mamy pozwolenie na budowę – dodaje Justyna Harasymiuk, naczelnik wydziału inwestycji i nieruchomości w Urzędzie Miasta.

Zielony park ma być miejscem wypoczynku dla młodszych i starszych mieszkańców Świdnika. Wśród drzew i zieleni zostaną zlokalizowane alejki o zróżnicowanej nawierzchni, ławki i oświetlenie. W parku powstaną także: tężnia solankowa, plac zabaw dla dzieci, sprawnościowy i teren rehabilitacyjno – rekreacyjny z siłownią zewnętrzną. Obiekt będzie również wyposażony w ściankę wspinaczkową oraz park linowy. Na terenie parku stanie również toaleta publiczna. Najprawdopodobniej zakończenie inwestycji zbiegnie się w czasie z oddaniem do użytku budującego się tuż obok kompleksu otwartych i zamkniętych basenów.

Natomiast do końca przyszłego roku ma się zakończyć budowa wszystkich miejskich parków w ramach Zielonego LOF. Kompleksy wypoczynkowe powstaną jeszcze między osiedlami Brzeziny I i II, przy ul. Krępieckiej za bazą PK Pegimek i na dawnym wysypisku śmieci przy tej samej ulicy.

Artykuł przeczytano 890 razy

Last modified: Maj 10, 2019

Registration

Zapomniałeś hasło?