sobota, 25 maja 2019r.

Biblioteczni antypiraci

Autor: |

W tym tygodniu filie Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej (Biblioteka Świdnik​) zamieniły się w sale lekcyjne. Odbywały się w nich wykłady w ramach akcji „Kwietniowi Antypiraci”. To III edycja ogólnopolskiego programu organizowanego przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku.

W środę odwiedziliśmy Filię nr 4, gdzie w zajęciach wzięli udział dorośli świdniczanie.
– Spotkanie było połączone ze Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich. Jego celem jest popularyzacja książki i czytelnictwa, a także promocja problematyki związanej z ochroną danych i praw autorskich – mówiła Elżbieta Denis z Filii nr 4.
Lekcja odbyła się pod hasłem „Co się dzieje z moimi danymi?”. Pokazano, w jaki sposób technologia rozwinęła się na przestrzeni lat oraz z jakimi konsekwencjami wiąże się korzystanie z internetu. Uczestnicy dowiedzieli się, jak można namierzyć użytkowników w sieci, na przykład za pomocą numeru IP oraz, że dane osobowe to nie tylko imię i nazwisko, ale także adres zamieszkania, e-mail czy numer telefonu.

W czwartek, w Filii nr 2 warsztaty dla młodzieży poprowadziła Joanna Swacha-Broda. Uczniowie Powiatowe Centrum Edukacji Zawodowej w Świdniku​ oraz klas gimnazjalnych Szkoła Podstawowa nr 3 w Świdniku im. T. Kościuszki​ zajęli się cyfrowym portretem. Rozmawiali o prawach autorskich, wizerunku w Internecie, a także o tym, jak ważne jest świadome udostępnianie informacji o sobie.
– Należy pamiętać, że każdy wybór dotyczący udostępnienia informacji ma swoje konsekwencje – podkreślała J. Swacha-Broda. – Zastanówmy się, co zamierzamy osiągnąć, kreując swój wizerunek w mediach społecznościowych. Lekkomyślne wpisy czy posty mogą nam nawet przeszkodzić w karierze zawodowej, bo coraz częściej pracodawcy sprawdzając kandydatów na pracowników sięgają do sieci. Przestrzegamy też podstawowych zasad bezpieczeństwa i nie podawajmy danych osobowych.

nr, aw

Artykuł przeczytano 100 razy

Last modified: Kwiecień 26, 2019

Registration

Zapomniałeś hasło?